Parlamentem v Kyjevě znělo: Genocida vlastního národa!

Zahraničí
13. 5. 2014
Mrtví po střelbě vládních gardistů na účastníky referenda na východě Ukrajiny.
Mrtví po střelbě vládních gardistů na účastníky referenda na východě Ukrajiny.

V ostrou výměnu názorů plnou obviňování a hrozeb dnes v Kyjevě vyústila poslanecká debata o příčinách krize na východě Ukrajiny. Opoziční poslanci kritizovali vládu za "genocidu" proruských radikálů v Doněcké a Luhanské oblasti. Předseda parlamentu Oleksandr Turčynov v závěru rozpravy vzal slovo šéfovi ukrajinských komunistů a jeho straně pohrozil zákazem.

Postup vlády proti povstalcům kritizovali kromě komunistů i poslanci donedávna vládní Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. "Nechceme žít v jedné zemi s banderovci a neonacisty," prohlásil z parlamentní tribuny opoziční poslanec Mykola Levčenko.

"Takzvaná protiteroristická operace se na východě země změnila v genocidní akci vlády namířenou proti vlastnímu národu," konstatoval.

Ukrajinský parlament.Tvrdým útokem proti politice vlády byl zejména projev předsedy ukrajinských komunistů Petra Symonenka. Obvinil nový režim, že při incidentu 9. května v jihoukrajinském Mariupolu "nechal pozabíjet městské policisty, kteří odmítli splnit zločinný rozkaz k palbě do mírumilovných občanů".

Při nepokojích, během nichž za nevyjasněných okolností zahynulo údajně až dvacet lidí, podle Symonenka "hrdlořezové pálili do policistů z granátometů".

Šéf parlamentu Oleksandr Turčynov, který schůzi řídil, Symonenkův projev přerušil, obvinil šéfa komunistů z "cynické lži" a vypnul mu mikrofon. Později oznámil, že vyzve ministerstvo spravedlnosti o prošetření podílu komunistů na "teroristických operacích". Pokud se podezření prokáže, požádá prý Turčynov ukrajinské soudy o zákaz komunistické strany.

Vedení Doněcké oblasti se pokouší navázat kontakt s vůdci vzbouřenců, ale momentálně nemá s kým jednat. Na tiskové konferenci v Doněcku, věnované politickému dialogu znepřátelených stran, to dnes prohlásil doněcký gubernátor Serhij Taruta.

"Lidé, kteří na straně povstalců přijímají rozhodnutí, se neustále mění," konstatoval.

Šéf německé diplomacie Steinmeier jedná v Kyjevě s tamním premiérem Jaceňukem.Vedení oblasti už dříve dosáhlo dohody, podle níž měli proruští ozbrojenci vyklidit několik pater okupovaného sídla oblastní správy v Doněcku. "Osoby, které s naším návrhem souhlasily, svrhli ale jiní vůdci, kteří dohodu nerespektují," uvedl Taruta.

Podle ukrajinských médií se do čela povstaleckých skupin v Doněcké oblasti dostali radikálové ze Slavjanska, hlavní bašty proruských sil na východě Ukrajiny. Na druhou kolej odstavili dřívější povstalecké vedení, které bylo pravděpodobně přístupnější k dialogu s Kyjevem.

Hlavní slovo má nyní v Doněcké oblasti údajně ruský agent Igor Strelkov, který řídí obranu Slavjanska před útoky ukrajinské armády.

Separatisté vyhlašují nezávislost Luhansku.

"Gubernátor" Luhansku prý postřelen

Luhanský "lidový gubernátor" Valerij Bolotov se stal terčem atentátu. Oznámila to ruská média s odvoláním na mluvčího takzvané Luhanské lidové republiky Vasilije Nikitina. Střelné zranění je prý lehké.

Bolotov je v ošetření lékařů, uvedl mluvčí. "Jeho zranění je lehké, je živ a jeho život nic neohrožuje," dodal. Kde k atentátu došlo a kdo na Bolotova střílel, není z dosavadních informací zřejmé.

Politik byl hospitalizován na soukromé klinice a přístup k němu má jen rodina. Podle ukrajinské agentury RBK ztratil Bolotov velké množství krve, ale byl včas ošetřen.

Podle Nikitina je atentát na Bolotova "odpovědí Kyjeva na lidové referendum," jehož výsledky byly ohlášeny v pondělí. Drtivá většina obyvatel Luhanské oblasti se prý při hlasování vyslovila pro samostatnost.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné