Netradiční léčba
"Elektrika" v mozku zbavila ženu depresí
21.03.2018 05:30 Původní zpráva
Lékařský termín hluboká mozková stimulace se v posledních letech užívá zejména v léčbě Parkinsonovy choroby. V Německu ale nyní tato metoda zabrala u pacientky jako jedna z posledních možností léčby nejen v odstranění depresí, ale také ji pomohla radikálně zhubnout. Ve své rubrice "future" o tom informoval server BBC.
Anna doposud prožívala většinu svého života v hlubokých depresích. Hledala spoustu různých možností léčby: od antidepresiv přes psychoterapii až po léčbu elektrošoky. Nic z toho však trvale nezabralo.
Kromě toho pacientka trpěla morbidní obezitou - vážila 183 kilogramů, přičemž její BMI dosahovalo obrovského čísla 63. Snížená pohyblivost těla tak kromě dalších různých zdravotních problémů na depresích jen přidala.
Operace žaludečního bypassu, která rozdělí žaludek na dvě části, a pomáhá tak snížit obezitu, jí sice na váze ubrala, ale ne tolik, jak se původně očekávalo. Navíc na vymizení depresí to nemělo žádný vliv.
Zoufalá pacientka se tak rozhodla pro jedno z posledních, zato drastických řešení. Do mozku si nechala implantovat elektrické zařízení, což je invazivní terapie známá jako hluboká mozková stimulace.
Obecně se tato metoda využívá při léčbě Parkinsonovy choroby či epilepsie. Neurolog Thomas Munte z univerzity v Lübecku, který Annu léčil, jí ale navrhl tuhle možnost.
Dvojitý léčebný účinek
A pozitivní výsledek se konečně dostavil. Nejenže deprese skoro odezněly, ale jako druhý nečekaný účinek této léčby přišlo také zhubnutí. Během měsíce ztratila takřka o 50 % více váhy než u jakékoli předchozí léčby včetně žaludečního bypassu.
Sám doktor Munte uznal, že ztráta váhy byla jen sekundárním cílem tohoto pokusu, jak zbavit Annu těžkých depresí. Nakonec se ukázalo, že oba problémy spolu patrně souvisely.
Nečekaný úspěch této léčby tak otevřel nová možná řešení, jak se vypořádat s obezitou, jež je považována za celosvětovou epidemii. Na světě jí trpí 650 milionů dospělých a 340 milionů dětí a adolescentů, píše BBC.
Kromě toho se u hluboké mozkové stimulace přišlo také na to, že během této metody může v některých vzácných případech u pacienta odeznít oslabující chování jako například závislost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.