Americké firmy opustily Rusko se ztrátou, ale budou se vracet, tvrdí Moskva

Zahraničí
19. 2. 2025 10:50

Ruský státní investiční fond očekává, že se v letošním druhém čtvrtletí do Ruska vrátí řada amerických firem. Jeho šéf to uvedl po úterní rusko-americké schůzce v Rijádu, kde se poprvé od začátku širší ruské invaze na Ukrajinu z února 2022 sešli vysoce postavení činitelé obou zemí. Informuje o tom agentura Reuters.

Ruský fond přímých investic "očekává, že ve druhém čtvrtletí roku 2025 se na ruský trh vrátí řada amerických společností," uvedl podle agentury TASS šéf fondu Kirill Dmitrijev, který se setkání v Saúdské Arábii také zúčastnil. "Proces návratu amerických společností však nebude snadný, protože mnoho uvolněných míst už bylo obsazeno," řekl.

Dmitrijev také připomněl, že americké společnosti odchodem z Ruska, které má největší zásoby přírodních zdrojů na světě, podle něj přišly o 324 miliard dolarů (7,8 bilionu Kč).

Rusko na jednáních mimo jiné požadovalo, aby Severoatlantická operace zrušila svůj slib z roku 2008, že jednou přijme za člena Ukrajinu. Moskva také odmítla myšlenku, že by členské síly NATO mohly na Ukrajině zajišťovat mír.

Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlásil, že válku na Ukrajině ukončí. Uvedl, že by se tento měsíc mohl setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, a odmítl obavy Ukrajiny z toho, že bude z jednání v Saúdské Arábii vynechána.

Někteří lidé v Rusku doufají, že vzhledem k tomu, že Washington a Moskva spolu opět mluví po tom, co podle oficiálních představitelů nastala největší krize ve vzájemných vztazích od kubánské krize v roce 1962, obnoví se i hospodářské vztahy.

Západ v odvetě za invazi na Ukrajinu uvalil na Rusko nejpřísnější sankce v historii. Země ale rychle začala omezení obcházet. Domácí výrobci získávali podíl na trhu, který dříve zabíraly některé velké mezinárodní společnosti.

Washington a Moskva se v Rijádu dohodly, že vytvoří vyjednávací týmy pro budoucí setkání. Budou také pracovat na obnovení normálního fungování diplomatických misí druhé strany. Americký ministr zahraničí Marco Rubio ale podle agentury Bloomberg v úterý zároveň řekl, že Spojené státy protiruské sankce ponechají v platnosti nejméně do doby, než bude dosaženo dohody o konci války na Ukrajině.

Dmitrijev ukázal agentuře Reuters výpočty, podle nichž americké IT firmy a média přišly v Rusku o 123 miliard dolarů, spotřebitelské a zdravotnické služby o 94 miliard dolarů a finanční firmy o 71 miliard dolarů. "Spousta aktiv byla prodána v podstatě za velmi nízké ocenění, s obrovskou slevou," řekl šéf fondu agentuře v úterý v Rijádu.

Dmitrijev věří, že americké velké ropné společnosti, které měly v Rusku "velmi úspěšné podnikání," se "v určitém okamžiku" vrátí. "Proč by se vzdávaly těchto příležitostí, které jim Rusko poskytlo, aby měly přístup k ruským přírodním zdrojům?" dodal.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, e.m.mitroshin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ