Americký Federální úřad pro letectví (FAA) prověřuje možné škody na atlantských ostrovech Turks a Caicos po čtvrteční zkáze kosmické lodi Starship soukromé společnosti SpaceX. Kvůli nezdařenému sedmému zkušebnímu letu musely desítky dopravních letadel v regionu pozměnit trasy, aby se vyhnuly případným padajícím troskám, uvedla agentura Reuters.
"Nejsou žádné zprávy o zranění veřejnosti. FAA se SpaceX a příslušnými úřady pracují na potvrzení zpráv o škodách na veřejném majetku na Turks a Caicos," uvedla FAA. Na síti X se mezitím objevily záběry trosek lodi hořících v atmosféře. Na to reagoval i miliardář Elon Musk, který za SpaceX stojí. "Úspěch je nejistý, ale zábava je zaručená," napsal na X.
SpaceX se ve čtvrtek pokusila se Starship o oblet Země, po několika minutách po startu ale oznámila, že s lodí ztratila kontakt. FAA následně v regionu vyhlásila zónu možných padajících trosek, aby z místa odklonila letadla.
I přes zkázu Starship se podařil návrat nosné rakety Super Heavy na kosmodrom Bocha Chica. Nosič bude SpaceX opakovaně využívat, jako již nyní činí u prvních stupňů raket Falcon 9.
Musk má s lodí Starship velké plány. S tímto plavidlem, které má v budoucnu do vesmíru dopravit až sto lidí, chce kolonizovat Mars. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si pak Starship vybral pro přistání astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis. Návrat člověka na přirozenou družici Země je plánován na rok 2026.