Blažek navrhne Střížova nástupce tak, aby se mohl ujmout funkce k 1. dubnu

Domácí
7. 1. 2025 10:22

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce tak, aby mohl být nástupce Igora Stříže ustanovený k letošnímu 1. dubnu. Uvedl to na síti X. Stříž dnes oznámil rezignaci k 31. březnu, důvody rezignace označil za ryze osobní a rodinné. V poslední době sílily spekulace, že čelí politickému tlaku, aby z funkce odstoupil. Ohledně metody výběru Střížova nástupce ministerstvo sdělilo ČTK, že zákon nepředpokládá výběrové řízení a že ani v minulosti se žádné nekonalo.

"Rezignaci Igora Stříže jsem vzal na vědomí. Ve funkci podle zákona skončí ke dni 31. března. Do té doby navrhnu vládě ke schválení jeho nástupce tak, aby k 1. 4. 2025 mohl být na sedm let řádně ustanoven nový nejvyšší státní zástupce. Panu Střížovi jsem poděkoval za jeho práci, kterou v čele soustavy st. zastupitelství vykonal," napsal ministr.

"Zákon od vzniku státního zastupitelství nepředpokládá výběrové řízení na tuto funkci a nikdy v minulosti se ani žádné nekonalo. Je to odpovědnost ministra spravedlnosti a vlády," doplnil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Stříž měl funkční období do léta 2028. Zveřejnil, že svou rezignaci předal Blažkovi v pondělí. Média i zdroje z justice už delší dobu spekulují, že Stříže nahradí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta se ke spekulacím nevyjádřila. "Rezignaci pana nejvyššího státního zástupce vnímám jako vyústění jeho předchozích prohlášení ohledně záměru nesetrvat ve funkci celé funkční období, kdy za klíčové považoval prosazení novely zákona o státním zastupitelství, která posílila nezávislost instituce, což se mu podařilo," napsala ČTK na žádost o reakci na Střížovo odstoupení.

Nejvyššího státního zástupce jmenuje vláda na návrh ministra spravedlnosti. Předpokladem pro jmenování do funkce je podle zákona právní praxe v délce nejméně deseti let, z toho minimálně šesti let ve funkci státního zástupce. Zákon dále po kandidátovi požaduje odborné znalosti, profesní zkušenosti, schopnosti řízení lidí a morální vlastnosti, které "dávají záruky řádného výkonu funkce".

Novela zároveň od loňského července zpřísnila podmínky, za jakých může vláda nejvyššího státního zástupce odvolat. Je to možné pouze tehdy, jestliže zaviněným závažným porušením povinností anebo svým zaviněným hrubě nevhodným jednáním zásadním způsobem ohrozí důvěru v řádnou činnost nejvyššího státního zástupce nebo soustavy státního zastupitelství, případně zásadním způsobem ohrozí vážnost a důstojnost funkce.

Nová podoba zákona rovněž zavedla časově omezená funkční období vedoucích státních zástupců. Bradáčové má skončit funkční období v čele pražského vrchního státního zastupitelství na sklonku letošního roku.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Zehl Igor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ