Rehabilitační oddělení Fakultní nemocnice Brno se od nového roku stalo klinikou, díky tomu se může zaměřit na výuku budoucích fyzioterapeutů.
Přednostou se stal fyzioterapeut Filip Dosbaba, který rovněž vede Katedru fyzioterapie a rehabilitace Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Usilovat chce zejména o rozvoj telerehabilitace. Kromě toho plánuje podporovat své zaměstnance v tom, aby se věnovali určité specializaci. Řekl to dnes ČTK.
Změnou názvu a přechodem se stala rehabilitační klinika výukovým pracovištěm. Zaměřovat se bude na výuku nelékařů, nyní primárně fyzioterapeutů. V budoucnu by to mohli být i ergoterapeuti. "Studijní program ergoterapie v současnosti na lékařské fakultě chybí, takže zde vidím velký prostor pro posun vpřed. Naše klinika bude iniciátorem vzniku tohoto programu," řekl Dosbaba. Připomněl také spolupráci s Klinikou tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u svaté Anny, s níž se na výuce podílí. V budoucnu plánuje spolupráci prohlubovat.
Změnu v nemocnici by měli pozitivně pocítit také pacienti. "Jako klinika se budeme chtít profilovat cestou telerehabilitace, tedy vzdáleného rehabilitování pod dohledem fyzioterapeuta. Chceme pomocí moderních technologií aplikovat pokročilé metody vzdáleného sledování, protože docházení do nemocnice naráží na bariéry. Telerehabilitační přístup je pro pacienty přínosný, technicky proveditelný, nákladově efektivní, ale hlavně bezpečný. Jedná se o celosvětově nezadržitelný trend," poznamenal odborník.
Klinika zaměstnává okolo 90 fyzioterapeutů, kteří působí po celé nemocnici. Dosbaba chce pokračovat v podpoře fyzioterapeutů, kteří se věnují specifické oblasti fyzioterapie nebo jen konkrétní diagnóze. Podobně jako lékaři jsou experty na určitou část medicíny, případně i jednu diagnózu či jeden druh zákroku.
"Výsledkem specifického odborného zaměření je významný profit především pro pacienta, jež se tak dostává do rukou opravdového odborníka. I fyzioterapeuty navíc víc baví, když jednu dvě věci zvládají excelentně do hloubky, než když dělají všechno, ale povrchově," dodal. Důležité je to i proto, aby fyzioterapeuti chtěli v nemocnici pracovat. "Obecně jich není málo, ale máme odliv do soukromých ambulancí, nebo pracují sami na sebe," připustil přednosta.