Botanická zahrada v Liberci měla loni nadprůměrnou návštěvnost. Byla nejvyšší za posledních 15 let, přišlo do ní 76.808 lidí. Zájem o nedalekou zoo byl loni naopak podprůměrný, prohlédlo si ji 311.802 lidí. ČTK o tom dnes informovali zástupci obou zahrad, které jsou nejstarší svého druhu v České republice.
S výjimkou covidových let mívala liberecká botanická zahrada v posledním desetiletí ročně obvykle kolem 60.000 návštěvníků, změna nastala před dvěma lety. V roce 2023 ji navštívilo bezmála 70.000 lidí, loni ještě o 7000 více. "Jsem hodně spokojený. Na druhou stranu si uvědomuji, že nějaký další výrazný nárůst nelze očekávat. I s ohledem na zázemí, co máme v zahradě, se blížíme k našemu limitu," uvedl ředitel Botanické zahrady v Liberci Václav Lenk.
K vyššímu zájmu o zahradu podle něj přispívá to, že začala pořádat výstavy a edukační programy pro děti. "Je to znát v měsících, kdy návštěvnost dříve nebývala vysoká," řekl. Například loni za únor při výstavě jablek přišlo do zahrady 8370 lidí, o rok dříve jich bylo v tomto měsíci 5500. Měsíční nárůst zhruba o 3000 návštěvníků zahrada zaznamenala i při výstavách jarních cibulovin či hub.
Naopak zájem o libereckou zoo byl loni podprůměrný. Za posledních deset let do ní přišlo méně lidí jen v covidovém roce 2020, kdy jich bylo 275.659. Loňských bezmála 312.000 návštěvníků je zhruba o 10.000 míň než za rok 2023. "Doufali jsme v trochu lepší návštěvnost, nepřálo nám ale tolik počasí a projevil se i zhoršený návštěvnický komfort z důvodu stavebních prací," uvedla mluvčí zoo Barbara Tesařová.
Chod zoologické zahrady od konce loňského léta ovlivňuje výstavba nového vodohospodářského systému s cirkulací vody za desítky milionů korun, práce by měly skončit letos v únoru. Ještě větší investici chystá zoo pro letošní rok. Pokud se ve vypsané soutěži za více než 100 milionů korun povede vybrat zhotovitele, dočká se modernizace a rozšíření zastaralý pavilon žiraf.
Zoo navíc nyní realizuje či připravuje dalších více než 60 oprav či modernizací expozic. "My teď primárně řešíme havárie, opravujeme střechy, opravujeme toalety, budujeme nové sociální zařízení, investujeme do zázemí, které bylo v havarijním stavu a připravujeme a plánujeme projekty, které pak návštěvníci víc ocení," uvedl ředitel zahrady David Nejedlo. Aktuálně podle něj opravují například střechu pavilonu opic, výběh somálských oslů či starý hospodářský pavilon využívaný jako zimoviště.
Liberecká zoo loni oslavila 120 let od založení. Na ploše 14 hektarů dnes chová v expozicích více než 170 druhů zvířat. Botanická zahrada je ještě starší, v areálu v Purkynově ulici je od roku 1895. Ve sbírkách má přes 8000 exotických rostlin a pyšní se několika unikáty. Patří k nim například pět nejstarších kamélií v Evropě či průřez zkamenělým kmenem.