Bude Babiš opět majitelem Agrofertu? Zánik svěřenského fondu mu může impérium vrátit, říká Grygar
“Nicméně ten primární nástroj, čemu svěřenský fond by měl sloužit, je nějaké zachování celistvosti majetku, uchovat ho v rámci rodiny, řádně ho předat dalším generacím, to jsou ty základní atributy toho svěřenského fondu. Je to institut, který je inspirován quebeckou úpravou, kdy ty trusty fungují dlouhodobě. Je to robustní právní úprava a do Čech byly s nádachem quebecké úpravy implementovány. Když se podíváme na to, jak Andrej Babiš v současné době argumentuje, proč k tomuto kroku přistoupil. Říká tam, že si chce upravit svůj majetek pro budoucnost, pro to, jak ho rozdělí mezi rodinu,” říká Grygar ke kauze svěřenských fondů Andreje Babiše.
“Typickým zakladatelem je podnikatel, který vybudoval prosperující podnik, k tomu nakoupil určité portfolio nehmotného majetku a teď se snaží vymyslet, jak s tím majetkem bude nadále nakládáno. Může mít potomky a snaží se, aby ten podíl v té firmě, potažmo ty movité majetky, zůstaly v rámci té rodiny, aby se neunáhlil s nějakým předáním ad hoc. A snaží se v tom statutu vymyslet konkrétní předpoklady a parametry, jak ten majetek by měl být dále předáván. Například si přímo určí nějaké benefiční plnění, komu ten majetek po smrti připadne. Stejně tak, pokud je to podnikatel, má určité společnosti a třeba se jeden z potomků věnuje tomu byznysu více než ostatní, tak si může vymezit, že ten potomek, který je aktivní v roli statutárního orgánu společnosti, se následně tím vlastníkem té společnosti může stát, nebo tu společnost může nadále spravovat,” vysvětluje Grygar typickou podobu svěřenských fondů v České republice.
Bylo jednání Andreje Babiše protiprávní? Kolik je přibližně sveřenských fondů v České republice? Je úloha svěřenského fondu v realitě stejná jako na televizních obrazovkách? Poslechněte si celou epizodu.