Volba Evropské komise byla ostuda. Podepíše se to na veřejném mínění o EU, říká Barták

16. 12. 2024 07:20
“Máme novou Evropskou komisi a máme nové evropské instituce po tom roce, řekněme, určitého mezivládního období nebo určitého váhání, tápání. Je to dobře, protože Evropa je dnes ve velmi choulostivé situaci a je nesmírně důležité, aby měla stabilní instituce. Pokud jde o to, jakým způsobem se schvalovala komise letos v Evropském parlamentu, tak to skutečně byla skoro ostuda. Já si troufám říct, že členské státy budou zvažovat do budoucna, myslím si, s Evropským parlamentem velmi vážně vyjednávat o tom, jestli ten proces nějakým způsobem upravit nebo nezměnit, protože ve smlouvách není žádná opora pro to, aby Evropský parlament prováděl slyšení komisařů v této podobě,” říká Karel Barták, bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu, k volbě nové Evropské komise.

“V podstatě došlo k politickému lynči, kdy se levice zasekla na tom, že se jí nelíbilo, že nominant za Itálii má mít funkci výkoneho místopředsedy, protože patří k frakci evropští reformisté a konzervativci. To je ta strana Meloniové “Bratři Itálie”, kam patří také česká ODS, to znamená konzervativní až euroskeptiční lidé. Oni říkali, že by tito lidé neměli mít funkci výkonného místopředsedy. To kontrolovala Evropská lidová strana a celá pravice tím, že odmítli španělskou nominantku, která je socialistka Teresa Ribera. Takže došlo k takové patové situaci, která neměla nic společného s tím, co tam ti komisaři předvedli nebo co napsali, ale s tím, že prostě se do sebe pustili dvě části Evropského parlamentu a hráli o politické body a pro naprostou většinu Evropské věřejnosti ta bitva, která držela v šachu tu komisi více než týden, byla naprosto nepochopitelná,” přibližuje Barták schválování nové Evropské komise.

“Já si myslím, že do jisté míry to má dopady na věřejné mínění, které je už tak v Evropě, vůči Evropské unii dosti nedůvěřivé, zejména po těch debatách o tom, kam nás vlastně zavádí zelená politika – Green Deal. Toto k tomu nepřispívá. Na druhou stranu jsou to věci, které skutečně, myslím si, nechávají naprostou většinu veřejnosti úplně mimo, protože to nikoho moc nezajímá. Ale důležité to je zejména pro ty lidi, pokud se teda o to nějakým způsobem zabývají, že si musí uvědomit, že jak je to rozdělení těch pravomocí mezi ty jednotlivé instituce a zejména ta rovnováha mezi tou mezivládní a nadnárodní Evropou, že ta mezivládní prostě musí prevládnout. Vždyť ty komisaře tam vysílají národní vlády. Ursula von der Leyen nemá možnost si vybírat. Ona musí přijmout toho, koho ji ty vlády pošlou a to složení té komise potom reflektuje rozložení politických sil napříč Evropou,” vysvětluje volbu Evropské komise Barták.

Co by se mělo změnit do budoucna v procesech volby do Evropské komise? Vnímá Barták zvolení Ursuly von der Leyen jako zachování nějaké kontinuity? Jaký podle Bartáka bude vliv Jozefa Síkely jako eurokomisaře? Poslechněte si celou epizodu.

Autor: Jan Palička

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ