4. února vyjde pokračování světově úspěšné hry Kingdom Come: Deliverance 2, které se řadí mezi největší herní projekty české produkce. První díl hry, vydaný v únoru 2018, se stal nejúspěšnějším českým titulem posledních let a ve světě se ho prodalo přes osm milionů kopií. Již týden po vydání hra překonala hranici jednoho milionu prodaných kopií a během roku dosáhla dvou milionů. Děj se odehrává v Čechách za časů panování krále Václava IV. a byla vytvořena studiem Warhorse pod vedením známého vývojáře Daniela Vávry, který stojí i za legendární herní sérií Mafia.
Náklady na vývoj Kingdom Come: Deliverance dosáhly kolem 400 milionů korun, což ji řadí mezi nejdražší české hry. Část financí pocházela z crowdfundingu, kde tvůrci vybrali asi 1,1 milionu liber (31,5 milionu korun). Další investici poskytl podnikatel Zdeněk Bakala. Druhý díl hry byl ještě nákladnější a jeho rozpočet se blíží miliardě korun.
Podle Martina Frývaldského, šéfa studia Warhorse, je pro české vývojáře zasazení hry do českých reálií srdeční záležitostí, ale globálně je klíčovým faktorem atraktivita příběhu. Daniel Vávra se už dříve osvědčil jako vynikající vypravěč v Mafii a jeho schopnost tvořit kvalitní příběhy se odrazila i v Kingdom Come.
V roce 2019 koupila společnost Warhorse firma Koch Media (nyní Plaion), patřící do švédské skupiny THQ Nordic (dnes Embracer Group). Před akvizicí byl většinovým vlastníkem Warhorse Zdeněk Bakala, další podíly vlastnili zakladatelé Daniel Vávra a Martin Klíma. Hodnota transakce nebyla zveřejněna, ale podle serveru iHNED.cz čínila 42,8 milionu eur (1,1 miliardy korun).
Daniel Vávra se do světa her prosadil už před čtvrtstoletím jako spolutvůrce herní série Mafia, která vznikla ve studiu Illusion Softworks. První díl z roku 2002 si získal popularitu příběhem inspirovaným Kmotrem, skvělým dabingem a autentickým prostředím. Prodalo se ho přes dva miliony kopií. Druhý díl z roku 2010 zaznamenal obdobný úspěch s třemi a půl miliony prodaných kopií, zatímco třetí díl z roku 2016 dosáhl pěti milionů. V roce 2020 vyšel remake prvního dílu a na rok 2025 se chystá prequel Mafia: The Old Country. Celkově se prodalo asi 34 milionů kopií všech dílů.
Před Mafií se Illusion Softworks proslavilo hrou Hidden and Dangerous (1999), inspirovanou operacemi britské jednotky SAS za druhé světové války. Hry a jejího pokračování z roku 2003 se prodalo přes dva miliony kopií. Studio se podílelo také na válečné hře Vietcong (2003).
Dalším českým herním studiem s mezinárodním ohlasem je Bohemia Interactive, které prorazilo v roce 2001 hrou Operation Flashpoint, simulací vojenského konfliktu mezi SSSR a Západem. Na ni navázala úspěšná série ArmA a taktický simulátor pro vojenské výcviky. Bohemia Interactive je většinově česká firma, ale od roku 2021 vlastní minoritní podíl čínský Tencent Holding.
Kromě akčních titulů se česká studia prosadila i v jiných žánrech. Dobrodružná hra Machinarium z roku 2009 zaujala originálním ručně kresleným designem a prodala se ve čtyřech milionech kopií. Mezi klidnější hry patří Euro Truck Simulator (2008) a jeho pokračování z roku 2012, které dosáhlo deseti milionů prodaných kopií. Studio SCS Software vytvořilo i American Truck Simulator (2016) a další hry zaměřené na dopravu.
České herní studio se stala důležitou součástí světového herního průmyslu a jejich tituly nadále patří mezi nejúspěšnější herní projekty.