Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Věda a technika
17. 1. 2025 13:35

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích. Jejím úkolem bude pořizovat snímky planety. Družici dnes novinářům představili zástupci Výzkumného zkušebního a leteckého ústavu (VZLÚ) Aerospace, který ji vytvořil na zakázku od ministerstva obrany. Družici na oběžnou dráhu vynesla ze Spojených států raketa Falcon-9 společnosti Space X.

"Česká republika takhle výkonnou družici neměla. Družice poskytuje určitá přesná data, aby naše země měla globální informace, které běžně nejsou dostupné," řekl ČTK generální ředitel ústavu Josef Kašpar.

SATurnin-1 je největší českou družicí ve vesmíru. Rozpětí po roztažení solárních panelů je 87 cm, tělo družice má rozměry 32 cm x 22,5 cm x 22,5 cm. Hmotnost je přibližně 14 kilogramů. Hlavním přístrojem je teleskop s vysokým rozlišením určený pro snímkování Země. Má kapacitu až 100 snímků za den. Data na palubě zpracovávají algoritmy umělé inteligence.

SATurnin-1 dále rozšíří schopnosti Vojenského zpravodajství a jeho Satelitního centra, které je budováno od roku 2018. "Snímky pořízené Satelitním centrem slouží nejen pro účely zajištění obrany a bezpečnosti ČR, ale v případě potřeby je využívají i orgány státní správy a krizového řízení," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Důležité komponenty družice vyvinuly firmy a instituce v České republice, integrována byla v areálu VZLÚ Aerospace v pražských Letňanech. První návrh družice vznikl v roce 2022, integrace byla zahájena v roce 2023 a dokončena v září 2024. Následně byl SATurnin-1 v říjnu 2024 transportován z České republiky do Spojených států ke startu. Na vnitřní straně jedné ze stěn družice jsou vygravírována jména těch, kteří se na vývoji podíleli, i týmu zadavatelů.

"V družici SATurnin-1 máme k dispozici unikátní domácí zdroj satelitních dat, jenž bude možné prioritně využívat pro dlouhodobý monitoring zájmových oblastí. Současně nám to do budoucna přinese finanční úspory, protože budeme méně odkázaní na komerční zahraniční poskytovatele satelitních obrazových dat," uvedl ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Petr Bartovský.

Aktuálně ústav pracuje na programu AMBIC, což bude družice, která má také sledovat povrch země, nicméně má sloužit k jiným než bezpečnostním účelům. "Připravujeme také družici s vědeckým potenciálem, což by mohlo vědcům dát informace o vzniku těžkých prvků a poté dvě družice VZLUGEM," řekl Kašpar.

V úterý americká raketa Falcon 9 mimo jiné vynesla do vesmíru také družici TROLL, kterou vyvinula brněnská firma TRL Space. Je vybavena hyperspektrální kamerou, která z oběžné dráhy Země dokáže pořizovat detailní snímky povrchu. Tyto snímky přispějí k například přesnějšímu mapování stavu životního prostředí.

VZLÚ AEROSPACE je národním centrem pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice. Jeho posláním je poskytovat vědecko-výzkumnou podporu průmyslu a přinášet inovativní řešení.

Autor: ČTKFoto: ČTK, Deml Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ