Studentský tým YSpace z Vysokého učení technického (VUT) v Brně získal podporu Evropské kosmické agentury (ESA) pro přípravu vlastního satelitu. Mise nazvaná CIMER vzniká ve spolupráci s výzkumníky Mendelovy univerzity v Brně a bude zkoumat chování sinic v mikrogravitaci. VUT o tom informovalo v tiskové zprávě.
"Jsem velmi potěšen tímto skvělým úspěchem. YSpace patří k vlajkovým tvůrčím iniciativám studujících VUT, kteří se touto cestou podílejí na zcela reálných vědeckých experimentech," uvedl rektor VUT Ladislav Janíček.
Tým vytvořili studenti Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií a stali se jedním z pěti týmů, které ESA vybrala do pokračování svého programu Fly Your Satellite! Design Booster. Studenti budou mít následujících 18 měsíců odbornou i technologickou podporu ESA pro vylepšování návrhu malého satelitu, takzvaného CubeSatu. Má tvar krychle o stěně dlouhé deset centimetrů.
Mise CIMER plánuje využít spojení tří takových krychlí s modulem obsahujícím sinice. Po aktivaci sinic ve vesmíru bude měřena jejich vitalita a produkce kyslíku.
"Výběr do programu ESA je klíčovým krokem na naší cestě k vypuštění prvního českého satelitu navrženého vysokoškolskými studenty na oběžnou dráhu Země," uvedl technický vedoucí mise CIMER Filip Čapka.
Mise, která by měla odstartovat v roce 2027, začala vznikat loni v říjnu. Tým musel připravit podrobný návrh mise zahrnující vědecké cíle, technický návrh i proveditelnost projektu. Posledním krokem zatím byla prezentace mise před odbornou komisí ESA loni v prosinci.
"Už nyní jsme se hodně naučili a těšíme se, že tyto poznatky využijeme k dalšímu zlepšení naší mise. Budoucnost týmu YSpace vypadá slibně a jsme odhodláni posouvat hranice českého vesmírného výzkumu. Abychom tuto misi uskutečnili, stále hledáme další partnery, kteří sdílejí naši vizi a chtějí podpořit rozvoj vesmírných technologií. Srdečně zveme každého, kdo má zájem, aby nás kontaktoval,“ doplnil Dominik Klement, vedoucí týmu YSpace a doktorský student FEKT VUT.