Čeští studenti se postavili za středoškoláka, který nepodal ruku Pellegrinimu

Domácí
17. 1. 2025 10:59

Skupina českých studentů se v otevřeném dopise adresovaném slovenským politikům postavila za slovenského středoškoláka Simona Omaníka, který na začátku týdne odmítl podat ruku prezidentu Peteru Pellegrinimu. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedli, že jeho rozhodnutí bylo vyjádřením osobního postoje a politického nesouhlasu, což je neoddělitelným právem každého občana demokratické společnosti. Na dopis upozornil slovenský Denník N. Student se stal na Slovensku terčem kritiky mimo jiné ze strany premiéra Roberta Fica.

Omaník loni skončil třetí na matematické olympiádě v maďarském Segedínu (Szegedu). Své gesto z ceremoniálu k účasti na mezinárodních studentských olympiádách vysvětlil tím, že s Pellegrinim má osobní a politický problém. "Podle mě se dostal do paláce podvodem a lží na lidech," uvedl. Pellegrinimu vyčetl mimo jiné to, že v předvolební kampani obvinil svého protikandidáta ze snah zavléct Slovensko do války na Ukrajině. "Byla to lež a útok na nejnižší lidské pudy," řekl student.

Na nepodání ruky reagoval generální prokurátor Maroš Žilinka. Podle něj se jedná o "smutnou vizitku slovenské reality" a rovněž "nemístný a neuctivý projev vůči autoritě a vážnosti prezidenta". Fico studenta nazval nevychovaným puberťákem a na sociální síti psal také o rozdávání facek. Sklidil za to kritiku opozice.

V dopisu adresovaném Pellegrinimu, Ficovi a členům slovenské Národní rady vyjádřili studenti Omaníkovi plnou podporu. "Veřejná vyjádření slovenských politiků, kteří tento čin přímo i nepřímo odsoudili a označili jej za obecně urážlivý, nebo ho použili jako nástroj k šíření další nenávisti, považujeme za naprosto nepřípustná," napsali. Taková prohlášení jsou nedůstojná vůči mladým a podněcují veřejný lynč a polarizaci společnosti, tvrdí.

Dopis připravila zhruba desítka studentů převážně z technických oborů, které spojuje účast na mezinárodních soutěžích v posledních letech. Slovenské politiky a veřejnost studenti vyzvali, aby respektovali rozdílnost názorů a chránili demokratické hodnoty. "Aby se žádný občan nemusel obávat o svoji bezpečnost. Mladí lidé, jako je Simon Omaník, by neměli být zastrašováni, ale naopak podporování v jejich odvaze, angažovanosti a schopnosti kritického myšlení," stojí v dopise.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, depositedhar

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ