Dopady cel na Česko? Ekonomika zpomalí, tvrdý zásah, shodují se analytici

Ekonomika
3. 4. 2025 09:36
Aktualizováno: 3. 4. 2025 10:48
ilustrační foto
ilustrační foto

Zavedení amerických cel zřejmě letos zpomalí růst české ekonomiky, který tak nedosáhne dříve očekávaných dvou procent. Shodují se na tom čeští analytici. Americký prezident Donald Trump podle nich nakonec přistoupil k tvrdším clům vůči Evropské unii, než trh očekával. Zároveň upozorňují, že není jasné, na základě čeho Trump výši cel určil.

"Pokud by platila daná výše cel i v příštích měsících, což u Donalda Trumpa není vůbec jisté, jednalo by se o tvrdý zásah pro evropskou, stejně tak českou ekonomiku. Razantní zvýšení míry protekcionismu výrazně přibrzdí mezinárodní obchod, na který jsme kriticky navázaní skrze silnou integraci do dodavatelsko-odběratelských řetězců," upozornil analytik ČSOB Dominik Rusinko. Podle něj se dá očekávat i zhoršení podnikatelské i spotřebitelské důvěry v ekonomiku. "Je zjevné, že náš letošní odhad růstu okolo dvou procent budeme významně přepisovat směrem dolů," dodal.

Oznámená cla jsou spíše horší než lepší

Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jaromír Šindel uvedl, že dopad amerických cel zpomalí český hospodářský růst zhruba o 0,3 procentního bodu ročně. Makroekonomická prognóza ČBA z letošního února očekávala letos růst HDP o 2,1 procenta, příští rok 2,4 procenta.

"Oznámená cla byla celkově na straně pesimističtějších scénářů," míní analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen. Podle něj sice nelze vyloučit zmírnění cel v budoucnu, už nyní je ale jejich dopad negativní. "Vysoká cla otevírají cestu k vyjednávání, zároveň ale jejich vysoké počáteční úrovně představují šokovou terapii pro globální obchod," uvedl.

Trump používá nesmyslná čísla

Podle analytiků přitom není jasné, podle čeho americká administrativa výši cel pro jednotlivé země určila. "Jak je výše těchto cel počítána? Nejsme daleko od generátoru náhodných čísel. Americká administrativa jednoduše vzala obchodní deficit zboží s danou zemí děleno vývozy dané země do USA. Z toho se vezme z nejasného důvodu polovina a celní sazba je na světě. To je opravdu bizarní, neboť vztah k celní politice je v tomto ohledu minimální," uvedl Rusinko.

Trump označuje cla za reciproční, tedy že odrážejí obchodní bariéry vůči americkému zboží ze strany ostatních zemí. "Nutno dodat, že tato cla na americké zboží nejsou skutečná cla, ale jedná se o vnímanou míru cel Trumpovou administrativou, která zahrnuje například i míru manipulace dané země s měnou, jestli daná země aplikuje zvláštní daň na americký dovoz, jak se chová k americkým exportérům a podobně," řekl analytik BH Securities Timur Barotov.

Analytik Natlandu Petr Bartoň považuje Trumpovy informace o údajných zahraničních clech vůči USA za nereálné. "Absolutně neodpovídají realitě, a to ani po započítání DPH v tamních zemích, které rád Trump připočítává," míní Bartoň. Trump v minulosti označoval za způsob celní ochrany i vyšší sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) v zahraničí, analytici nicméně upozorňují, že DPH se platí z veškerého zboží, ne pouze z dovozů.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Samosprávy loni měly přebytek 52 miliard. Třetí nejvyšší od vzniku Česka

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

Euro díky Trumpovi trhá rekordy. Proti dolaru posiluje nejvíc za devět let

Ekonomika
3. 4. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Americká cla zasáhla svět. Ten chystá plány, od vyčkávání po celní válku

Ekonomika
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ