Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích. V tiskové zprávě to dnes oznámilo generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS).
Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
"O incidentu víme a poskytujeme součinnost. Po dobu trvání vyšetřování se k věci nebudeme dále vyjadřovat," uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí NÚKIB Alžběta Dvořáková,
Po pondělním napadení IT specialisté hasičů odpojili napadená pracoviště od společné sítě. Poté zavedli náhradní způsob komunikace. "Okamžitě jsme přijali nutná opatření, a to jak u přímo zasažených krajů, tak dalších hasičských záchranných sborů krajů, aby nedošlo k omezení zásahové činnosti a operačního řízení," uvedl vedoucí oddělení komunikace generálního vedení hasičů Jan Kocourek.
Odborníci hasičských sborů nyní analyzují rozsah škod a obnovují napadené systémy. "Zároveň ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a dalšími příslušnými orgány státní správy nyní provádí další nutná bezpečnostní opatření," uvedl Kocourek. "Během vyšetřování nebudeme poskytovat další informace," doplnil.
Zhruba před týdnem čelil v Česku útoku hackerů podle ministerstva pro místní rozvoj informační systém stavebních řízení. Loni zase například masivní internetový útok znepřístupnil Daňový portál a další webové služby Finanční správy. V roce 2023 se terčem rozsáhlých kybernetických útoků staly weby vnitra, policie a dalších institucí v Česku. Podle odborníků za tím stála proruská skupina NoName057. NÚKIB dnes oznámil, že od začátku války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, eviduje v Česku přes 200 takzvaných DDoS útoků ruskojazyčných hackerských skupin. Nejčastěji mířily na veřejný a finanční sektor.