Hospodářská komora nesouhlasí s návrhem duálního vzdělávání ve školské novele

Domácí
12. 2. 2025 16:20

Hospodářská komora nesouhlasí s návrhem zavedení takzvaného duálního vzdělávání v novele školského zákona, který podle ní neřeší financování a odpovědnost. Návrh podle ní neposkytuje zaměstnavatelům dostatečné podmínky pro efektivní zapojení se do odborného vzdělávání. Duální vzdělávání má přinést novela školského zákona, kterou dnes podle programu projedná vláda. Podle Hospodářské komory novela nesplňuje základní principy partnerské spolupráce mezi státem a podniky. Vláda by podle Hospodářské komory měla zvážit přepracování návrhu, informovala dnes v tiskové zprávě.

Duální vzdělávání funguje například v Německu. Školící podniky uzavírají s učni smlouvu o odborném vzdělávání, mladí lidé se pak vzdělávají třeba tři až čtyři dny v týdnu ve firmě a až dva dny ve škole. Firmy hradí náklady na vnitropodnikové školení a vyplácejí učňům příspěvek na školení, vyplývá z informací na webu Stálé konference spolkových úřadů koordinující školství a výchovu v Německu. Výhodou je podle německých úřadů bezproblémový přechod ze školy do pracovního života a výborná zaměstnatelnost absolventů.

"Podpora odborného vzdělávání a hlubší propojení škol s praxí je dlouhodobou prioritou Hospodářské komory. Novela školského zákona však neřeší klíčové otázky financování a odpovědnosti jednotlivých stran, což ve výsledku odrazuje zaměstnavatele od účasti v systému duálního vzdělávání," uvedla viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.

Hospodářská komora kritizovala návrh již v připomínkovém řízení. Chtěla například, aby se zaměstnavatelé zapojili do inovací školních vzdělávacích programů. Navrhla i několik opatření, která by měla podle ní posílit spolupráci mezi školami a zaměstnavateli v praktickém vzdělávání. Chce například definovat náležitosti smlouvy mezi školami a firmami i smlouvy, které by s poskytovateli duálního praktického vzdělávání uzavírali žáci. Ministerstvo školství připomínky nepřijalo. Duální vzdělávání upravuje i pozměňovací návrh poslanců Matěje Ondřeje Havla (TOP 09), Jana Berkiho (STAN), Niny Novákové (KDU-ČSL) a Renáty Zajíčkové (ODS), k další novele školského zákona, kterou dnes v noci Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

"Zaměstnavatel v duálním systému vzdělávání – duální větvi odpovídá za organizaci, obsah a kvalitu praktického vyučování žáka a za tímto účelem hradí náklady spojené s financováním praktického vyučování a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví žáka," uvedlo v materiálech k novele ministerstvo školství.

Návrh podle HK přenáší odpovědnost za ověřování způsobilosti poskytovatelů a zveřejňování pracovišť duálního vyučování na zaměstnavatele a jejich organizace bez toho, aby současně nabízel kompenzaci či podporu. "Chybí jasné motivační prvky, které by podniky přesvědčily k aktivní spolupráci," řekla ředitelka odboru vzdělávání Hospodářské komory Helena Úlovcová.

Komora chce, aby vláda zvážila přepracování. Cílem podle ní musí být systém, který bude pro zaměstnavatele funkční a výhodný, nikoliv administrativně a finančně zatěžující.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, photography33

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ