Rituální tance žen a mužů v pestrobarevném oblečení, víření bubnů i vystoupení tanečních skupin provázely koncem minulého týdne tradiční festival vúdú v západoafrickém Beninu. Akce do města Ouidah na pobřeží Atlantického oceánu každoročně láká i řadu zahraničních turistů. Některým z návštěvníků jeden z místních jemně omotával kolem krku živého hada, aby jim demonstroval "posvátné spojení" plazů se spiritualitou vúdú, napsala agentura Reuters. Ústřední roli na třídenním festivalu hrály podle agentury AFP ženy.
Vúdú neznamená propíchávání panenek, tvrdí Modeste Zinsou, šéf svatyně Python Temple v Ouidahu. "Vúdú je spiritualita, jste to vy, já, vzduch, který dýcháme. Jdeo čtyři živly: vodu, vzduch, oheň a zemi," vysvětlil Zinsou. Také podle kněžky vúdú Gbogossi Toleteové nemá toto náboženství nic společného s čarodějnictvím nebo ubližováním druhým. "Vúdú je sladké jako cukr pro každého, kdo ho praktikuje s vírou," řekla.
Festival ve městě Ouidah nabízí každý rok v lednu vyznavačům vúdú i turistům bohatý program, který zahrnuje také koncerty či výstavy. Po celém Ouidahu jsou improvizované oltáře a svatyně.
"Tato slavnost připomíná vlastní kořeny všem Afričanům a potomkům těch, co z kontinentu před staletími odešli, či byli odvlečeni jako otroci," řekl agentuře Reuters Christian Houetchenou, starosta Ouidahu.
Jaimie Lyneová z karibského souostroví Guadeloupe podle agentury AP přijela do Beninu na festival, aby se přesvědčila, že vúdú není nic "archaického" ani "démonického".
"Bez žen v popředí i v zákulisí by nebyly Dny vúdú. Ženy jsou pilířem těchto slavností," řekl AFP Dah Adoko Gbediga, šéf sdružení různých náboženství Beninu. Podle něj ženy vybírají šaty pro festival, organizují rituální tance a předávají také znalosti o vúdú mladým. Rovněž podle beninského ministra kultury Jeana-Michela Abimboly hrají ženy při těchto slavnostech klíčovou roli, přičemž některé jejich úlohy nelze ani odhalit kvůli pravidlům utajení, které s rituály souvisí.
Vúdú navzdory rozšířené představě nepochází z Haiti, ale má kolébku právě v Beninu. V této africké zemi ale má své kořeny mnoho nynějších Haiťanů, jejich předkové odsud byli do karibské země před několika stoletími odvlečeni jako otroci.