Kryptoměny už nejsou divoký západ, říká Uherík
“Dneska největším regulátorem Bitcoinu je Evropská unie. To znamená nově od 1. ledna 2025. To postupuje i v Česku v platnost regulace MiCA, což je evropská záležitost. Evropa chce nastavit jednotná pravidla pro kryptoaktiva, jak je nazývá. To se děje. Česko zrovna minulý týden adoptovalo tyto zákony. Z mého pohledu, pokud někdo měl pocit, že kryptoměny ještě před 5, 8, 10 lety jsou divoký západ, tak jsem mu dal i zapravdu. Mění se to. Pro mě nejsilnější signál bylo, když největší správci aktiv na světě, americké banky jako je BlackRock, řekly bitcoin je naprosto standardní aktivum, jdeme do něj investovat. To byl pro mě signál, že opravdu i ty banky pochopili, že tohle je standardní záležitost,” objasňuje Uherík.
“V začátku bitcoinu si myslím, že to byli opravdu technicky znaný lidé. To znamená opravdu někdo, kdo rozuměl té kryptografii za bitcoinem, tehdy nebylo jednoduché bitcoin získat, většinou se to muselo získat od někoho jiného, koupit v rámci transakcí. Pak bylo těžké bitcoin držet. Takže ta komunita byla hodně technická. Pak myslím, že bylo období, někdy od roku 2017, kdy naskakovali první, řekněme investoři a první nadšenci do bitcoinu. V ten moment se začalo měnit to portfolio. Už to nemuseli být lidé jenom technicky znalí. Ale dneska mám pocit, že ta komunita už je tak velká, že prakticky i můžu z vlastní zkušeností lidí, co znám, to jsou opravdu od důchodců, kteří prostě mají špatnou zkušenost se státem, ví, že se o ně nepostará, tak se rozhodli vnukům nebo sobě dávat peníze do bitcoinu. Až po manažery nadnárodních firem, kteří prostě řekli je to investice, roste to, dám do toho peníze, uvidím za pět let,” popisuje Uherík investory do bitcoinu.
Znamená bitcoin svobodu? Jaká je historie bitcoinu? Jak se liší bitcoin od ostatních kryptoměn? Poslechněte si celou epizodu.