Zástupci koaličního uskupení Spolu nejsou spokojeni s tím, jak se Starostové pro Liberecký kraj (SLK) postavili k nepravomocném odsouzení jejich hejtmana Martina Půty v korupční kauze. Na 11. února proto chtějí svolat mimořádné jednání koalice. Zastupitelský klub SLK za hejtmanem stojí, případnému hlasování o jeho odvolání ale nebude bránit. Půta uvedl, že není připraven rezignovat. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan ho k odchodu z čela kraje nevyzval.
Podle uskupení Spolu je situace ve vedení Libereckého kraje po středečním rozsudku vážná. Pokud by Půta neprošel v tajném hlasování, mělo by SLK na hejtmana navrhnout člověka, který za sebou nepotáhne minulost, řekl po dnešním jednání klubu Spolu lídr uskupení Edvard Kožušník.
K rezignaci Půtu vyzvalo opoziční ANO a SPD. Hejtman ale z čela kraje sám odejít nechce. "Výzvy opozice jsem zaregistroval, nejsem v tuhle chvíli připraven rezignovat na funkci hejtmana, ale budu plně respektovat rozhodnutí zastupitelů," uvedl Půta.
Zastupitelský klub SLK za Půtou stojí. Nechce, aby odstoupil, případnému hlasování o jeho odvolání ale bránit nebude. "O pokračování koalice ve stávajícím formátu stojíme, funguje dobře a rádi bychom, aby pokračovala," řekla po dnešním jednání se Spolu předsedkyně klubu SLK Markéta Červinková.
Půta byl nepravomocně odsouzen za to, že formou protislužby přijal úplatek 30.000 korun a jednal ve prospěch svého známého. V hlavní části kauzy související s rekonstrukcí libereckého kostela ho soud osvobodil. "Kdyby byl Martin Půta včera (ve středu) odsouzen za přijetí úplatku 800.000 korun, tak bych ho vyzval, k tomu, aby rezignoval. Ale on opravdu nebyl odsouzen za žádné přijetí úplatku, v této věci byl osvobozen," uvedl dnes předseda STAN Rakušan. Dodal, že počká, jak se hejtman sám rozhodne.
S libereckým hejtmanem dnes jednal premiér Petra Fiala (ODS). Podle obou stran šlo o dlouhodobě plánované jednání, které se týkalo televizního vysílače Ještěd.
Podle politologů oslovených ČTK může Půtova kauza vyznít do ztracena, ale může i pohřbít jeho politickou kariéru. Nedají se na ni vztáhnout žádná univerzální pravidla, protože se táhne deset let. Zda se projeví ve výsledcích hnutí STAN v podzimních sněmovních volbách, bude záležet na jejím vývoji.