Více než 600 snímků z 61 zemí světa přihlásili tvůrci do letošního ročníku mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Zástupci prestižní přehlídky z nich vybrali 67, ucházet se budou ve svých kategoriích o finanční odměnu a cenu v podobě originálního skleněného krasohledu od Martina Hlubučka. Přehlídka letos slaví 60 let své existence, konat se bude od 22. do 27. dubna, sdělila ČTK její mluvčí Martina Vysloužilová.
Jednou z kategorií je Mezinárodní soutěž, své filmy přijede představit i řada zahraničních tvůrců. "Tato soutěž je unikátní svou rozmanitostí formátů a filmařských přístupů. Různorodost témat a způsobů vyprávění otevírá možnosti pro prezentaci vědeckých výzkumů a komunikaci vědy, čímž je příležitostí pro všechny, kteří hledají inspiraci a nové pohledy na svět, bez ohledu na věk či životní zkušenosti," uvedla dramaturgyně festivalu Kristýna Dytrychová.
Další kategorií je Česko-slovenská soutěž, která podle zástupců festivalu reflektuje aktuální společenské výzvy. Do kategorie byl vybrán například film Davida Čálka Doktor na tripu, který dokumentuje vědecký výzkum psychedelických efektů nápoje z rostliny ayahuascy v kontextu léčby duševních poruch. Snímek Cesta kamene Tomáše Kratochvíla zase rekonstruuje prehistorické rituály a způsoby práce s přírodními materiály. "Filozoficky laděný snímek Lišejníky Ondřeje Vavrečky zkoumá adaptabilitu těchto organismů v kontrastu s hektickým životním stylem moderní společnosti. A dokument Lapilli Pauly Ďurinové pak spojuje environmentální tematiku s osobním příběhem truchlení a hledání rovnováhy prostřednictvím přírody," uvedla příkladem mluvčí festivalu.
Kategorie Krátké filmy divákům přinese rozmanité pohledy na vědu. "Diváci se zúčastní pozorování vesmíru i mikroskopických organismů, navštíví zvířata na zahradě i v počítači, objeví zaniklé ostrovy, projdou se po ledovcích a postaví se následkům klimatické změny. Pestré škále témat odpovídá i provedení, ve kterém se potkávají hravé estetiky a styly kombinující kameramanské řemeslo, animaci i archivní záběry," popsala sekci dramaturgyně Magdaléna Jedličková.
Poprvé přinese AFO také soutěž imerzivních médií. "Propojíme umění, vědu a společenskou interakci. Návštěvníci se ponoří do virtuálních světů pomocí headsetů a stanou se například součástí kolektivního experimentu v oblasti genetiky či individuální simulace pocitů člověka trpícího konkrétním onemocněním," přiblížil novinku dramaturg Dominik Vontor.
Festival Academia Film Olomouc, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci, letos slaví 60 let existence. Toto významné výročí si připomene retrospektivou nebo publikací, na jejíž tvorbě se podílí Vydavatelství UP.