Nebezpečná nákaza se blíží: Stát zavádí preventivní opatření

Domácí
26. 3. 2025 18:30

Stát kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky, která se šíří na Slovensku a v Maďarsku, zesiluje prevenci. Od půlnoci omezí nákladní dopravu na česko-slovenských hranicích a zvažuje povinnou dezinfekci při vstupu do farem. Ke zvýšené dezinfekci a dalším opatřením přistupují i sami farmáři, pro které by vybití chovu mohlo v některých případech znamenat i likvidaci podniku, nebo zoologické zahrady. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se situace nevyvíjí příznivě, ve čtvrtek bude o dalším postupu jednat ústřední nákazová komise. Šíření nakažlivého virového onemocnění sudokopytníků se snaží zabránit i sousední země.

Historie výskytu a současná situace

Na území Česka se podle dostupných údajů nemoc vyskytla naposledy v roce 1975 v chovu býků v JZD Tišice v okrese Mělník. Obec tehdy byla podle pamětníků uzavřena, děti nechodily do školy, pošta nedoručovala zásilky, nefungovalo autobusové spojení a vlaky obcí jen projížděly. Přísná opatření tehdy trvala dva týdny.

Slovensko, které nyní eviduje čtyři ohniska nákazy, v reakci na potvrzení dalšího v Maďarsku uzavře podle tamní vlády menší hraniční přechody s tímto státem a na velké postaví dezinfekční brány a zřídí dezinfekční brody. V Rakousku bude dovoz dobytka podléhat přísnější kontrole a tamní úřady rovněž jednají o posílení dopravních kontrol v blízkosti hranic, chovatele pak vyzývají k dodržování nejpřísnějších hygienických standardů ve stájích nebo při transportech.

Opatření v Česku a okolních státech

V Česku je už zakázaný dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Ministerstvo zemědělství nyní uvažuje i o případné povinné dezinfekci při vstupu do farem v okresech blízko Slovenska. Podle Výborného by se to týkalo okresů Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav, kde je 64 chovů s více než pěti kusy hospodářských zvířat. Ministr považuje za opodstatněné, aby pak chovatelé za povinné dezinfekce dostali kompenzaci.

Omezení nákladní dopravy na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla se má týkat přechodů Lanžhot-Brodské, Starý Hrozenkov-Drietoma, Bílá-Bumbálka a Makov a Mosty u Jablunkova-Svrčinovec. Kontrole budou podle Výborného podléhat vozidla nad 3,5 tuny.

Reakce zemědělců a zoologických zahrad

Nevládní zemědělské organizace považují zaváděná veterinární opatření za dostatečná. Na dotaz ČTK řekly, že plně věří v kompetentnost Státní veterinární správy. Třeba Asociace soukromých zemědělců ale kritizovala Slovensko, že se zaváděním opatření zaspalo a svým přístupem mohlo přispět k šíření nákazy. České zemědělské organizace nyní apelují na své členy, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti na svých farmách. "Čeští chovatelé už nyní dělají pro prevenci před šířením nákazy, co je v jejich silách. Ruší veřejné akce, nepouštějí do chovů nepovolané osoby a někteří u vjezdu do areálu instalují dezinfekční pásy," uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Chovatelé, které oslovila ČTK, mnohdy začali s preventivními opatřeními ihned poté, co se nemoc objevila v maďarských chovech. Nyní jen doufají v to, že jejich zvířatům se vyhne. Rychlé znovuobnovení chovů je podle nich, i kdyby dostali peníze od pojišťovny, nereálné.

S cílem ochránit zvířata před nákazou přijala obdobná opatření také pražská a olomoucká zoologická zahrada nebo Safari Park Dvůr Králové nad Labem, kde bylo v roce 1975 kvůli podezření na tuto nákazu utraceno stádo 46 žiraf. Zahrady do odvolání zakázaly krmení zvířat, vstup k dětské zoo, zrušily zážitkové programy a evidují přijíždějící vozy. Kvůli současné situaci byla na září přesunuta i dubnová Národní výstava zvířat v Brně.

Charakteristika nemoci

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná. Ve světě je slintavka a kulhavka běžnou chorobou, podle Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) je stálý výskyt choroby typický pro státy střední Afriky, celé Asie a v Jižní Americe zejména pro Brazílii a její severní sousedy.

Autor: ČTK, Jan KrumpholcFoto: Pixabay

Další čtení

Kromě Liberce mají pomalé železniční spojení s Prahou i Karlovy Vary

Domácí
29. 3. 2025
ilustrační foto

Neziskové organizace vyhlašují sbírky na pomoc po zemětřesení v Barmě a Thajsku

Domácí
29. 3. 2025

Praha připravuje vyhlášku řešící hluk z koncertů, připomínkují ji radnice

Domácí
29. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ