Lesy České republiky neuspěly s kasační stížností proti třímilionové pokutě za to, že dostatečně nezakročily proti šíření kůrovce u Štěměch na Třebíčsku. Státní podnik podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v letech 2020 a 2021 včas nezpracovával a neodvážel kůrovcové dříví, a umožnil tak šíření dalších generací brouků. Pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí i Městský soud v Praze, kasační stížnost nyní zamítl Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK z úřední desky. Vyjádření Lesů ČR ČTK shání.
Státní podnik ve stížnosti uvedl, že kůrovcová kalamita byla na lesním pozemku u Štěměch tak masivní, že ji nebylo možné žádnými opatřeními zpomalit, natož zastavit. Pro přírodu prý bylo šetrnější nezasahovat a umírající stromy i s kůrovcem nechat na místě. Stížnost v tomto směru argumentovala postupem Národního parku České Švýcarsko.
V národních parcích je jiný režim ochrany než v běžných hospodářských lesích, reagoval v aktuálním rozsudku NSS. "Inspekce ve svém rozhodnutí dostatečně vysvětlila, proč měl stěžovatel s náležitým časovým předstihem započít s přípravou a prováděním veškerých v úvahu připadajících ochranných opatření, aby kůrovcovou kalamitu pomohl minimálně zpomalit," stojí v rozsudku. Jako stěžovatel v řízení figurovaly Lesy České republiky.
Už městský soud připustil, že k šíření kůrovce přispěly klimatické podmínky a probíhající kůrovcová kalamita na mnoha místech v Česku. To však podle městského soudu nic nemění na tom, že Lesy České republiky měly napadené stromy co nejrychleji kácet a odvážet, aby zamezily šíření kůrovce a zabránily nejhorším následkům.
Kůrovec napáchal miliardové škody zvláště ve smrkových monokulturách. Inspekce uložila státnímu podniku také další pokuty, jimiž se zabývaly soudy. Loni NSS konstatoval, že Lesy ČR v roce 2018 včas nevykácely a neodvezly stromy napadené kůrovcem u Chabičovic na Českokrumlovsku. Pokuta činila 500.000 korun.
O rok dříve NSS potvrdil pokutu 3,5 milionu korun za nedostatečná opatření na Olomoucku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku a Jesenicku. V obou případech Lesy ČR s pokutami nesouhlasily a uváděly, že činily vše, co bylo za daných okolností možné, a to s ohledem na klimatické podmínky a lidské i technické kapacity. Podle NSS však podnik neprokázal, že vynaložil "veškeré úsilí".