Obrazárna Pražského hradu je jedna z nejstarších kontinuálně existujících tuzemských uměleckých sbírek, její kořeny sahají až do přelomu 16. a 17. století, kdy ji začal budovat císař Rudolf II. V novodobé podobě byla otevřena před 60 lety, 15. ledna 1965.
Nyní čítá na 4000 uměleckých děl. Kolekce zahrnuje díla starých mistrů německé a nizozemské renesance, italské renesance a manýrismu i umělců středoevropského a holandského baroka.
Původní rudolfinská sbírka byla značně ochuzena poté, co se za třicetileté války stala kořistí švédských vojsk. Podstatnou část nově budované sbírky zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách jako náhradu za díla uloupená Švédy. V 18. století byly přivezeny z Vídně do Prahy některé obrazy arcivévody Leopolda Viléma.
Obrazárna zanikla v době přestavby hradních prostor za vlády Marie Terezie. Umělecká díla byla poté zčásti prodána, zbytek využit jako dekorace královských komnat. Po vzniku československé republiky se sbírka rozšířila o obrazy malířů českého baroka a 19. století zakoupenými z tzv. Masarykova národního fondu. Část starých sbírek byla zapůjčena do Národní galerie. V roce 1961 byla další část obrazů předána Státnímu ústavu památkové péče.
Samostatná obrazárna byla na Hradě obnovena až z rozhodnutí prezidenta Antonína Novotného. V letech 1964 a 1965 byly přestavěny původní konírny pod Španělským sálem a v nových prostorách byla umístěna sbírka sestavená pod vedením profesora Jaromíra Neumanna, který odhalil, že obrazárna uchovává mimořádná díla významných mistrů v mnohem větší míře, než se soudilo. Obrazárna tak znovu získala možnost prezentovat uceleně své sbírky a stala se také přístupnou pro veřejnost. Je sice mnohem skromnější než původní sbírka Rudolfa II., zahrnuje však velmi kvalitní a hodnotná díla malířů, jako jsou Tizian, Rubens, Tintoretto, Veronese nebo Cranach.
Obrazárna od svého otevření v lednu 1965 patřila k návštěvnickým lákadlům Hradu. V letech 1995 až 1998 prošly všechny prostory zásadní technickou rekonstrukcí podle moderních norem. Podle projektu Bořka Šípka byly provedeny úpravy výstavních prostor. Podařilo se také zakoupit několik obrazů z původní Rudolfovy sbírky. Od roku 2019, kdy se v obrazárně rozbila klimatizace, byla až do ledna 2023 zavřená.