Očkováno proti chřipce je přibližně pět až sedm procent zdravotníků v ČR, a to přestože mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Průměr EU je 52 procent. Nemoc u zdravotníků přitom podle člena výboru České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Daniela Dražana hrozí častěji a nakazit mohou i pacienty. Uvedl to v tiskové zprávě iniciativy Stop chřipce. Nemocnice v době chřipkové epidemie často omezují návštěvy.
"Zdravotníci mají vyšší riziko získání infekce. Zároveň představují riziko pro vysoce zranitelné pacienty, například těhotné nebo chronicky nemocné," uvedl Dražan, který pracuje jako dětský praktický lékař a na dětském oddělení Nemocnice Jindřichův Hradec.
Očkování zdravotníků patří také mezi doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Evropský průměr je 52 procent, v Řecku nebo Irsku se podíl očkovaných zdravotníků pohybuje kolem 70 procent.
"Nízká proočkovanost zdravotníků zvyšuje riziko, že se chřipka bude šířit. A to nejen mezi pacienty, které může významně ohrozit, ale i mezi personálem, což následně vede k dalším omezením v provozu nemocnic," řekl hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
V IKEM je podle něj proti chřipce očkováno 40 procent personálu. "Je trochu alibistické zakazovat návštěvy, když ani sami zdravotníci nejsou dostatečně chráněni," dodal. Nemocnice v současné chřipkové epidemii často nezakazují návštěvy úplně, nařizují ale nošení roušek nebo respirátorů a omezují počet návštěvníků jednoho pacienta.
Chřipková epidemie podle Státního zdravotního ústavu začala zhruba v polovině ledna. V současné době se Česko blíží k jejímu vrcholu. Nemocných s akutními respiračními infekcemi bylo minulý týden více než 2200 na 100.000 obyvatel ČR, za týden jejich počet vzrostl o 16 procent. Pacientů s chřipkou mezi nimi přibylo o 86 procent na 257 případů na 100.000 obyvatel.