Pacienti a lékaři často chybují ve lhůtě pro nástup do lázní. Někdy ji považují za lhůtu pro podání návrhu pojišťovně, což může vést k neschválení lázní. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV). Připomněla také, že poukaz na lázně předepisuje pacientovi lékař, který je žádá, od roku 2022 tedy kromě praktického lékaře i specialista nebo nemocniční lékař.
Návrh musí obsahovat doporučení ošetřujícího lékaře, lékařské zprávy a další potřebné informace. "Navrhující lékař kompletní návrh odešle datovou schránkou nebo poštou do zdravotní pojišťovny. Zdravotní pojišťovna návrh do 15 dnů od doručení schválí, v jiném případě zahájí správní řízení o úhradě pobytu v případě, že nelze návrh schválit do 15 dnů. Zahájení správního řízení nevede automaticky k zamítnutí návrhu," řekla mluvčí ZPMV Jana Schillerová.
Výjimku tvoří případy, kdy pacient přechází z nemocničního lůžka na lůžko lázeňského zařízení. V takovém případě zdravotní pojišťovna do procesu vyřizování nevstupuje, administraci vyřizuje s lázeňským zařízením ošetřující lékař pojištěnce.
"Řadu lázeňských návrhů musíme zamítat, protože k nám byly doručeny pozdě. A to klidně i několik dnů až týden před vypršením zákonem stanovené lhůty. Pojištěnci mají často mylné informace, že lhůta platnosti návrhu je lhůta doručení návrhu do zdravotní pojišťovny. Bohužel se jedná o lhůtu nástupu na lázeňskou péči," uvedla ředitelka zdravotnického úseku ZPMV Zdeňka Salcman Kučerová.
Upozornila, že u některých indikací je lhůta pro nástup do léčby pouze tříměsíční. "Po uplynutí této lhůty není již možná úhrada lázeňské péče z veřejného zdravotního pojištění. Ideální je proto podat návrh co nejdříve, aby byl lázeňský návrh včas zpracován a lázeňské zařízení mělo volnou kapacitu," doplnila mluvčí.
Lázeňská léčebně rehabilitační péče je zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Péči lze poskytnout formou komplexní, kdy zdravotní pojišťovna hradí léčbu, ubytování i stravu ve standardním provedení, a příspěvkové, kdy je hrazena pouze léčba. "Průměrné náklady na léčebně rehabilitační pobyt pojištěnce činily téměř 45.000 korun, průměrná délka pobytu v lázních byla 19 dnů," dodala Schillerová.
Největší zdravotní pojišťovna VZP podle informací na webu hradila v roce 2023 lázeňskou péči pro 55.000 lidí, za deset let se jejich počet zvýšil o téměř 40 procent. V roce 2024 pro ně plánovala vydat zhruba 2,5 miliardy korun. ZPMV s 1,3 miliony pojištěnců schválila loni lázně pro téměř 20.000 lidí. Jejich léčba stála také asi 2,5 miliardy korun.
Klienti VZP jezdí do lázní nejčastěji kvůli léčbě nemocí pohybového ústrojí, tvoří asi polovinu pobytů. Jsou to pacienti například po úrazech nebo ortopedických operacích s použitím kloubní náhrady, artrózou kyčelního či kolenního kloubu nebo s revmatoidní artritidou.