Pankrácká věznice, místo hrůzy a poprav. Před 80 lety sjela německá gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025 10:10
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Věznice v Praze na Pankráci byla za druhé světové války jedním z míst, kde němečtí okupanti vraždili české vlastence. Německá okupační správa v ní zřídila vyšetřovací vazbu gestapa a v dubnu 1943 zařízení k vykonávání poprav stětím gilotinou.

V neblaze proslulé pankrácké "sekyrárně" bylo do konce války popraveno 1075 osob, včetně 155 žen. Záznam o poslední exekuci pěti lidí zapsal do popravčí knihy německý kat Alois Weiss 26. dubna 1945. Údaje o popravených gilotinou se dochovaly díky knize poprav německého kata Weisse, který měl k ruce jednoho německého a tři české pomocníky.

Údaje ke stovkám dalších poprav, provedených většinou oběšením, se nedochovaly. Popravy oběšením se vykonávaly mimo dny určené k provozu gilotiny a popravy vedli příslušníci SS. Věšelo se na ocelové traverze s osmi háky, zavěšené na stropu vedle gilotiny. Okupační německá správa udělovala tresty smrti za delikty politické, hospodářské, za odboj, ale i za činy čistě kriminální, v praxi to znamenalo, že lidé mohli být odsouzeni v podstatě za cokoliv.

Nacisté gilotinu hodili do Vltavy. Byla vylovena a pietně vystavena

Popravčí komora s gilotinou je v pankrácké věznici z pietních důvodů zachována dodnes. Na konci války sice Němci gilotinu rozebrali a hodili do Vltavy, po válce však byla vylovena a znovu sestavena. A dodnes je na pietním místě v sekyrárně k vidění.

"Památník Pankrác vznikl po druhé světové válce v autentických prostorách bývalého popraviště takzvané sekyrárny, aby připomínal zrůdnost nacismu a hrdinství těch, kteří mu odporovali za cenu vlastního života," píše se na stránkách pankrácké věznice.

Popravovali také komunisté. Tady zemřela Milada Horáková i Olga Hepnarová

V padesátých letech byli na Pankráci popravováni političtí vězni, například Milada Horáková. Tyto popravy byly prováděny za budovou nemocnice, kde je dnes vybudován památník těmto obětem.

Ve věznici se popravovalo i za kriminální zločiny. Počínaje rokem 1954 sloužila Pankrác jako jediné místo výkonu trestu smrti v celém Československu. Teprve koncem 60. let bylo zřízeno další popraviště na Slovensku v Ilavě a později v Bratislavě.

V polovině 70. let byla v pankrácké věznici popravena poslední žena - Olga Hepnarová, která úmyslně vjela nákladním automobilem na tramvajovou zastávku, přičemž zabila osm lidí. V únoru 1989 se Pankrác stala místem výkonu posledního absolutního trestu na českém území. Na šibenici tehdy skončil pětinásobný vrah Vladimír Lulek.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Další čtení

Na Lennonově zdi přibyly tři jeho historické portréty. Přenesou je i na nafukovací zeď

Kultura
26. 4. 2025

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ