Za zbytečné považují potravináři názvy jako veganská kachna, řízek nebo klobása, podporují proto zpřísnění označení vegetariánských potravin, které by měla zavést připravovaná novela vyhlášky o masných výrobcích. Potravinářská komora ČR o tom informovala v tiskové zprávě. Cílem vyhlášky je pro určité výrobky stanovit jednotná pravidla, tedy například vzhled a složení. Podle organizace ProVeg Česko jsou ale pravidla příliš přísná a znemožní používání zavedených názvů jako třeba sójový párek, což podle nich poškodí české výrobce, povede ke zmatení nakupujících a naruší férovou soutěž na trhu.
Podle ministerstva zemědělství (MZe) novela rozšiřuje seznam tradičních definovaných masných výrobků, které jsou do masné vyhlášky doplňovány od roku 1997. Jde například o šunku, vysočinu nebo špekáček. Cílem je pro zmíněné výrobky stanovit jednotná pravidla a jakostní parametry, která zaručí spotřebitelům základní kvalitu výrobků, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. "Vyhláška pouze vymezuje parametry stanovených výrobků. Jako taková nestanovuje žádný výslovný zákaz," řekl.
Podporu vyhlášce dnes vyjádřili také potravináři, bez jasných definic a požadavků stanovených právním předpisem by se podle komory na trhu vyskytovaly výrobky horší kvality. "Nevidíme žádný důvod k tomu, aby tradiční názvy masných výrobků byly využívány i pro potraviny zcela jiného charakteru. Pojmy jako veganská kachna, řízek nebo klobása považujeme za zbytečné," uvedla komora v tiskové zprávě.
Organizace ProVeg Česko, která usiluje o nahrazení živočišných potravin rostlinnými a kultivovanými alternativami, ale namítá, že se jedná o zbytečnou regulaci, která zvýhodňuje masný průmysl. Ke kritice se dříve přidal i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. "Návrhy nepřiměřeně zvýhodňují jeden průmysl na úkor rostlinných výrobků, které rostou na popularitě,“ uvedla ředitelka pro obchod SOCR Romana Nýdrle.
Podle potravinářů by se měly rostlinné alternativy nazývat jinak i kvůli odlišnému složení. "Spotřebitel si tak může myslet, že příslušný výrobek plní stejnou roli ve výživě jako jeho vzor živočišného původu, přestože takové vlastnosti daná potravina vůbec nemá," míní potravináři.
Zastánci rostlinných alternativ namítají, že používání názvů jako fazolový burger či sójový párek odkazuje zejména ke tvaru, způsobu použití a chuti potraviny. "Doslova lidem pomáhají určit, jak s nimi naložit v kuchyni při přípravě pokrmu," uvedla za ProVeg Česko Lucia Milec.
Používání legislativně ukotvených názvů, a to, zda spotřebitel není klamán, bude podle MZe posuzovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. "U zažitých názvů, jako je kapustový karbanátek nebo bedlový či houbový řízek, se nepředpokládá klamání spotřebitele," uvedl Bílý. Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, jehož cílem je o navrženém znění diskutovat s odbornou veřejností, dodal.