Usmrcení kaprů na štědrovečerní hostinu by lidé při nákupu u kádí s živými rybami měli nechat na odbornících, upozorňuje kampaň, kterou spustila Praha. Zástupci hlavního města ji představili na dnešní tiskové konferenci. Cílem je podle nich zabránit drastickému zacházení s kapry.
Kampaň poukáže také na to, že by lidé neměli umisťovat kapry do vany a neměli je vypouštět zpět do přírody. Pražané ji mohou vidět například v metru, v některých nemocnících nebo na informačních tabulích ve městě, informace najdou také na webu. Kampaň potrvá do pondělí 23. prosince.
"Naším cílem je bez jakéhokoliv zákazu ukazovat a vysvětlovat, že je možné realizovat vánoční tradici a přitom se vyvarovat nejvíce drastickým způsobům zacházení s kapry," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Dodal, že cílem přitom není, aby z města před vánočními svátky zmizely tradiční kádě s kapry.
Kampaň v Praze upozorňuje na to, že by lidé neměli živé kapry dávat na dlouhou dobu do vody ve vaně, jak je zvykem, protože jim to mimo jiné může způsobit teplotní šok. "Po umístění do chlorované vody domácí vany se ryba potýká s teplotním šokem, podrážděním žaber a kůže, což způsobuje stres, bolest a někdy i úhyn," uvedli zástupci magistrátu.
Lidé by podle nich měli nechat odborníka při koupi, aby kapra usmrtil. Pokud se rozhodnou zabít kapra doma a nemají zkušenosti a správné vybavení, způsobují tak rybě většinou zbytečnou bolest, a prodlužují tak její utrpení.
Nevhodné je i vypustit kapra z kádě zpět do přírody, protože tak má minimální šanci na přežití. "Kapr je po týdnech sádkování a převozu vyčerpaný, má oslabený imunitní systém a často poškozenou ochrannou vrstvu slizu, která ho chrání před infekcemi. Náhlý teplotní šok v nové vodě, změna prostředí a nedostatek energie vedou k tomu, že ryba často nepřežije," uvádí kampaň.
V Česku je podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) asi 3000 prodejních míst s kapry, z toho 200 jich má být v Praze.