Brno bylo jako významné průmyslové centrum i důležitá dopravní křižovatka za druhé světové války cílem amerických a v poslední fázi války i sovětských náletů.
Sovětské bombardéry zahájily letecké útoky na Brno 8. dubna 1945. Druhý sovětský letecký nálet na Brno se uskutečnil 12. dubna. Do 26. dubna, kdy bylo město osvobozeno, si sovětské nálety vyžádaly celkem 274 mrtvých a 333 zraněných.
Bomby v Brně zasáhly 12. dubna kolem deváté hodiny dopoledne střed města v plném denním provozu, poškodily budovy (například nádraží) a také zasáhly plně obsazenou tramvaj na Joštově ulici. Ztráty na životech byly značné. Podle internetové encyklopedie Brna tento den zahynulo 37 lidí. Nálet nebyl předem ohlášen sirénami, přestože byla letadla včas zpozorována.
Sověti útočili z menších výšek na živé cíle
Po náletech 12. dubna se v moravské metropoli definitivně zastavil veškerý veřejný život. Lidé přestali chodit do zaměstnání, od 13. dubna byly zavřeny i školy a město se připravovalo na příchod válečné fronty.
Mezi nálety Američanů a Sovětů byl poměrně velký rozdíl, jak v metodě, tak následcích. Zatímco americké těžké stroje bombardovaly plošně z výšky čtyř až šesti kilometrů, sovětské lehčí taktické bombardéry (těžké Rudá armáda prakticky neměla) útočily na takzvané živé cíle. Tedy na tanky vlaky, auta nebo pěchotu. Civilní oběti měly oba způsoby vzdušných útoků, odhaduje se, že v Brně za války celkem zahynulo přes tisíc lidí.