Průzkum: Každý třetí Čech se potýká s pylovou alergií, často na stromy a trávy

Domácí
23. 4. 2025 21:20
ilustrační foto
ilustrační foto

Každý třetí Čech se podle průzkumu potýká s pylovou alergií. Na jaře jsou nejčastější na kvetoucí stromy, v létě na pyly trav. Alergii nejčastěji lidé trpí v jejím důsledku rýmou nebo kýcháním, časté je také svědění očí, kašel nebo dušnost. V tiskové zprávě o tom informovala firma Stiebel Eltron, která si průzkum zadala. Celkově je v Česku podle tiskové zprávy zdravotnické skupiny EUC nejméně 2,5 milionu alergiků.

"Nejčastější příčinou sezonní alergie jsou pyly. Během jara jsou nejvíce aktivní pyly stromů, z nichž u nás je nejvýznamnější alergen bříza, jejíž sezona vrcholí začátkem dubna. Během letní sezony pak alergiky potrápí pyly trav," uvedl v tiskové zprávě alergolog Jiří Mudruňka. Po odkvetení břízy v dubnu se objevují v květnu a červnu dub, habr, jasan, smrky, borovice, kopřivy a trávy.

"Alergie na pyl se projeví většinou ihned, v řádu několika minut. Mezi příznaky patří senná rýma, záchvatovité kýchání, ucpaný nos nebo zánět spojivek. Výjimkou není ani svědění celého těla. Závažnějšími projevy jsou pak dýchací potíže," řekl vedoucí lékař alergologie v Canadian Medical Martin Hospodka.

Podle Mudruňky je základem léčby kromě užívání léků, také prevence kontaktu s alergeny. Doporučuje minimalizovat pobyt venku v pylové sezoně, případně se pro návratu převléknout do čistého oblečení a opláchnout si ruce a obličej. Větrat je podle něj vhodné jindy než dopoledne a časně odpoledne, kdy je pylová aktivita nejvyšší.

"Nejlepší je větrání na večer a přes noc, význam má také pořízení čističky vzduchu, případně jiného systému na filtraci vzduchu," doplnil. Únava, která často doprovází dlouhodobý kontakt s alergeny, postihuje přibližně čtvrtinu alergiků.

Kromě pylů jsou nejčastější alergie na prach, roztoče, bakterie a některé potraviny nebo léky. "Alergie se však projevuje i v podobě přehnané imunitní reakce na hmyzí jedy, typicky po štípnutí včelou nebo vosou," uvedl Hospodka.

Lidé podle něj často přicházejí k odborníkovi pro diagnostikování konkrétního alergenu pozdě, často i o několik let. Pro určení diagnózy se užívá test, kdy lékař na kůži na předloktí nanese kapky nejčastějších alergenů. "Podle rozsahu podráždění na kůži následně vyhodnotí míru nesnášenlivosti u konkrétní látky. V některých případech je nutná farmakoterapie," doplnil odborný ředitel EUC Laboratoří László Wenchich. Možný je také test z krve, který ověří 295 alergenů.

Autor: ČTKFoto: Pexels

Další čtení

Plzeň hostí česko-bavorské dny s pivem, hudbou a tradičními specialitami

Domácí
23. 4. 2025

Pavel: Případné územní ústupky na Ukrajině by měly být jen dočasným řešením

Domácí
23. 4. 2025

Stav nebezpečí u Hustopečí nad Bečvou vláda prodloužila do 27. května

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ