Mzdy zvýšilo nebo ještě zvýší letos 92 procent českých firem. Ponechat na úrovni roku 2024 jich mzdy plánuje 7,5 procenta. Ke snížení mezd se chystá zhruba půl procenta podniků. Vyplývá to z dubnového průzkumu společnosti Trexima, do kterého se zapojilo 456 firem, jež zastupují přes čtvrt milionu zaměstnanců.
Většina firem plánuje navyšovat mzdy zhruba o čtyři procenta. Nejvyšší plánované navýšení bude podle respondentů 13 procenta. Snížení mezd nepřesáhne dvě procenta. "Podle našich zkušeností skutečně vyplacené mzdy bývají vyšší, než firmy v první polovině roku odhadují. Očekáváme, že růst skutečně vyplacených mezd na mediánu ČR bude atakovat šest procent," uvedl poradce Treximy Radek Sedláček.
Přes 87 procent zástupců společností odpovědělo, že budou zvyšovat základní mzdy. Více než čtvrtina firem navýší prémie a bonusy a téměř čtvrtina zvýší příplatky. Firmy, které mají více než 500 zaměstnanců, budou zvyšovat základní mzdy v 95 procentech případů.
Většina firem plánuje individuální navýšení mezd, tedy úpravu pro každého jednotlivého zaměstnance. Plošným navýšením, tedy zvýšením mzdy zaměstnanců stejným procentem, řeší svou mzdovou politiku většinou firmy s větším počtem zaměstnancům. I u firem s více než 250 zaměstnanci tento způsob úpravy mezd převládá.
Většina zaměstnanců může počítat s tím, že jim mzdy budou navýšeny jednorázově, a to nejčastěji v lednu, nebo dubnu. Vícefázově, a to zejména dvoufázově, bude přidávat přes 13 procent zaměstnavatelů.
Tlak na růst mezd ze strany zaměstnanců cítí většina firem. Téměř 62 procent uvedlo, že je srovnatelný s předchozími roky. Větší tlak na růst mezd cítí pětina zaměstnavatelů a 18,5 procenta ho považuje za nižší, než tomu bylo v minulosti.
Velké změny v benefitech se v letošním roce konat nebudou. Prostředky na benefity vynaložené na jednoho zaměstnance zůstanou u většiny zaměstnavatelů stejné jako v roce 2024. Zavedení nových typů benefitů plánuje 18 procent zaměstnavatelů. Patří mezi ně například příspěvek na zdravotní péči, firemní akce nebo takzvaný systém cafeteria, který umožňuje zaměstnancům vybrat si benefity podle vlastních preferencí. "Relativně novým, stále častěji využívaným benefitem je dlouhodobý investiční produkt (DIP), a to především u velkých zaměstnavatelů," podotkl Sedláček.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46.165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.