Základní rehabilitace hrazená zdravotními pojišťovnami lidem s tělesným postižením k udržení dobrého fyzického a psychického stavu zdaleka nestačí. Organizace Borůvka Praha o.p.s. se proto snaží společně s týmem odborných pracovníků rozšířit pomoc státu této skupině lidí, věnovat jim čas a prostor, který vede ke zlepšování jejich fyzické a psychické kondice.
Projekt „Rehabilitace i pro další“ vznikl v roce 2007 na základě poptávky mladých lidí a studentů s tělesným postižením. Důvodem založení byl fakt, že základní rehabilitace hrazená zdravotními pojišťovnami bohužel této skupině lidí nepřispívá ke zlepšení či udržení jejich stavu, a tito lidé se denně potýkají se zhoršováním kondice, bolestmi a sníženou pohyblivostí. V projektu nabízí lidem s tělesným či kombinovaným postižením masáže, vodoléčbu a podpůrná posilovací cvičení. Tito lidé trpí různými bolestmi, které jim komplikují každodenní život. Měsíčně zde proběhne přibližně 70 návštěv lidí s postižením. Jde o osoby ve věku od 17 let, kteří docházejí do běžných škol v Praze, absolventy Jedličkova ústavu v Praze a další klienty s tělesným handicapem.
Projekt je realizován za pomoci Jedličkova ústavu a škol, jehož prostory rehabilitačního pavilonu organizace využívá. Probíhá celoročně, mimo letní prázdniny, tj. 10 měsíců. Odborným garantem je doc. MUDr. Jana Süssová, CSc., odborná lékařka s 40letou praxí v oblasti neurologie a rehabilitace. K zařazení do projektu stačí jen lékařské doporučení, zpráva a objednávka telefonická či osobní. Na základě informací z lékařské zprávy je pak klientovi stanoven individuální léčebný a rehabilitační program.
Služba probíhá vždy v úterý a čtvrtek mezi 16:00 a 20:00 na adrese Na Topolce 1, Praha 4. Tři fyzioterapeuti se zde věnují lidem s tělesným handicapem. Klienti za hodinu fyzioterapie zaplatí pouze symbolický poplatek. Borůvka Praha o.p.s. se tak snaží zajistit širokou dostupnost fyzioterapie, aby si ji mohli dovolit např. i lidé s invalidním důchodem.
„Cílem projektu je zkvalitnění běžného každodenního života skupiny lidí s tělesným handicapem, jako jsou neurologická onemocnění, hlavně dětské mozkové obrny, a to všechny její formy, dále například svalová onemocnění, ortopedická a kombinovaná onemocnění nebo léčba po úrazech,“ říká Marianthi Kostikidou vedoucí projektu „Rehabilitace i pro další“ s tím, že spolu se svými kolegy se soustředí na zlepšování jak tělesného, tak i psychického stavu pacientů.
„Fyzický stav zlepšuje nabízená fyzioterapie, která zmenšuje bolesti a zlepšuje pohyblivost. Po psychické stránce jde o pochopení, podporu a podání „pomocné ruky“. Klienti jsou poté více motivováni dosahovat lepších výsledků ve škole nebo v práci, lépe komunikují se svou rodinou a okolím. Naši fyzioterapeuti využívají nejen léčebnou tělesnou výchovu, která pomáhá ke zlepšení svalové síly, koordinace, motoriky a rozsahu pohybů, ale i fyzikální terapii, jakou je vodoléčba nebo masáže,“ dodává Kostikidou
Její slova potvrzuje i klientka Hana, která se do projektu zařadila před dvěma lety. „Vzhledem ke své diagnóze jsem poměrně často trpěla silnými bolestmi a křečemi, kvůli nimž jsem na tom byla špatně i psychicky. Díky projektu „Rehabilitace i pro další“ se fyzicky cítím daleko lépe, a navíc jsem v kontaktu s odborníky – vím, že mám na koho se obrátit, když to opravdu potřebuji,“ dodává Hana, která se již 15 let léčí s roztroušenou sklerózou.