V České republice je kouření stále jedním z hlavních rizikových faktorů pro řadu závažných onemocnění. I přesto, že podíl kuřáků postupně klesá, ročně se na následky kouření stane obětí téměř 18 tisíc lidí. Nová studie však ukazuje, že důsledná podpora strategie snižování škod (Tobacco Harm Reduction) by mohla do roku 2060 zachránit až 280 tisíc životů.
Česká republika patří mezi země s vysokým podílem kuřáků. Ačkoliv čísla ukazují na postupný pokles, stále více než 33 % mužů a 26 % žen kouří, což je jeden z nejvyšších podílů žen-kuřaček na světě. K tomu přistupuje smutná realita: ženy v Česku umírají na rakovinu plic dvakrát častěji než na rakovinu prsu. A to není vše – kouření je také klíčovým faktorem vzniku ischemické choroby srdeční, chronické obstrukční plicní nemoci nebo mrtvice.
THR: Co to je a jak by mohl změnit situaci?
Strategie snižování škod způsobených tabákem (THR) se zaměřuje na nahrazení klasických cigaret alternativami, které umožňují uživatelům nadále přijímat nikotin, ale bez vystavení se smrtelným toxinům obsaženým v tabákovém kouři. To zahrnuje produkty jako elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky.
Podle studie, kterou vypracovala společnost Global Health Consults, může být vapování při odvykání téměř dvakrát účinnější než klasická nikotinová substituční terapie. Při plné implementaci THR by podle propočtů mohlo v Česku být do roku 2060 ušetřeno až 280 tisíc životů.
Cesta k prevenci a snižování škod
Česká republika se dle autorů studie nachází ve výhodné pozici, protože základní principy strategie THR jsou již nyní implementovány do Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027. Na těchto základech je však nutné dále stavět, například zapojením lékařů do komunikace výhod THR, intenzivnější podporou legislativy a daňové politiky či posílením nezávislých vědeckých a spotřebitelských skupin.
Pokud bychom se vydali touto cestou, mohli bychom následovat příklad zemí jako Japonsko nebo nám bližší Švédsko, které již učinily výrazné kroky směrem k tzv. „smoke-free society“, tedy společnosti, ve které je minimální počet lidí užívajících produkty spojené se spalováním, nejtypičtěji cigarety. Ve zmíněném Švédsku se již podařilo snížit podíl kuřáků na méně než 5 % v populaci. Tento úspěch ukazuje, že s důslednou strategií a podporou ze strany vlády, vědecké komunity a spotřebitelských organizací může být zajištěn reálný přechod k zdravější společnosti.
Pokud by byla v Česku implementována plná strategie THR, projekce ukazují na výrazné snížení předčasných úmrtí. Ročně by se místo dnešních 12 tisíc úmrtí v důsledku kouření mohlo jednat o pouhých 7,4 tisíce – a to pouze díky podpoře alternativních nikotinových produktů. Pokud by byla podpořena i oblast odvykání a léčby rakoviny plic, mohla by se tato čísla ještě snížit. Je na čase, aby všichni zainteresovaní podpořili přechod k moderním a méně rizikovým alternativám a dali tak Česku šanci v této výzvě uspět.