Symbolem temnoty, mystiky, vnitřní transformace a zároveň plodnosti a štěstí je v čínské mytologii had, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře začíná 29. ledna, kdy vystřídá vládu majestátního a silného draka a v oblasti východní a jihovýchodní Asie vypuknou bouřlivé oslavy. Had povládne až do 12. února 2026, kdy jeho vládu převezme ohnivý kůň.
Zatímco v západním světě je had vnímán spíše negativně, v asijských státech je velmi oblíben. Nejpopulárnějším symbolem je mezi Číňany drak, jehož je had protipólem, který pro svojí píli a smysl pro pořádek bývá často označován jako "malý drak". Ačkoli mnoho lidí děsí, v dávné čínské kultuře byli hadi pokládáni na ochránce domu a ublížit jim přinášelo smůlu. Starověká čínská moudrost tvrdí, že had v domě je dobré znamení, protože rodina nebude hladovět. Had je symbolizován větvičkou borovice, která by měla být umístěna v každém domě.
Podle astrologů by měl nadcházející rok hada být ve znamení duchovního růstu, zároveň bude podporovat i kreativitu a pracovitost. V oblasti financí by měl být stabilní, není ale vhodný pro riskantní investice. Náročnější by mohlo být navazování nových vztahů s lidmi, přát by měl naopak prohlubování a udržování stávajících vztahů. Celkově by měl rok hada přát cílevědomým, trpělivým lidem, kteří mají dlouhodobé cíle.
Lidé narození v roce hada (1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001 a 2013) jsou charismatičtí, přemýšliví, bystří a inteligentní. Bývají zdatnými obchodníky a vyjednávači. Muži jsou citliví a plní humoru, ženy zase elegantní a často si jsou vědomy své krásy a umějí to také dát náležitě najevo. V roce hada se narodili například malíř Pablo Picasso, prezident John Fitzgerald Kennedy, politička Indira Gándhíová, písničkář Bob Dylan, herec Brad Pitt nebo moderátorka Oprah Winfreyová. Z českých osobností například malíř Zdeněk Burian, herec Vladimír Menšík, režisérka Věra Chytilová či bývalý prezident Václav Klaus.
Zrozenci ve znamení hada si podle astrologů nejlépe porozumí s partnery narozenými ve znamení draka nebo kohouta. Rozumět by si mohli i s partnery ve znamení opice a koně.
Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek, pro rok 2025 a znamení hada je to dřevo, které je spojené se stabilizující energií a symbolizuje plodnost, růst a obnovu.
Svátky jara (čchun-ťie), jak se také novoročním svátkům říká, patří v Číně k nejvýznamnějším dnům a srovnatelné jsou s našimi Vánocemi. Tradičně se slaví v rodinném kruhu a začínají druhým novoluním po zimním slunovratu. Příbuzní se u svátečně prostřených stolů ale scházejí už v předvečer Nového roku, většinou v domě nejstaršího člena rodiny.
Nástup nového roku (kuo-nien) je doprovázen několikadenní záplavou petard a ohňostrojů, které mají zahnat zlé duchy. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok.
K vrcholům oslav patří atraktivní tance draka a lva, při nichž obří stylizované masky zvířat za doprovodu ohlušujících bubnů roznáší po městě štěstí a zdraví. Součástí oslav jsou také barevné lampiony, které zdobí parky, turistické atrakce i nákupní střediska a s nimi spojené lampionové průvody.
Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang.
Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii údajně spadá do období vlády legendárního Žlutého císaře (Chuang-ti) ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Podle jiné legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12 a Buddha jim za odměnu přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli. Šlo o myš (krysu), buvola, tygra, králíka (zajíce), draka, hada, koně, ovci (kozu), opici, kohouta, psa a vepře.