Cukroví, které voní u sousedů
07.12.2009 13:33 Původní zpráva
Rozmanité druhy cukroví nezdobí vánoční stůl nejen v Česku. Své sladké favority mají hospodyňky i v jiných koutech Evropy.
Třeba ve Švýcarsku si rádi pochutnají na basilejských brunsli a anýzových sušenkách chräbeli, v Itálii si dopřávají Biscotti al Vino (cukroví s červeným nebo bílým vínem) a ve Francii vanilkové Madeleines lehce ovoněné kůrou z pomerančů.
Francie: Madeleines
Přísady: půl hrnku rozpuštěného másla, třičtvrtě hrnku cukru, lžička vanilkového extraktu, půl lžičky sušené pomerančové kůry, 3 velká vejce, hrnek mouky, půl lžičky prášku do pečiva, 2 lžíce moučkového cukru
Povolené máslo vyšleháme s cukrem v hladký nadýchaný krém. Přidáme vanilkový extrakt, pomerančovou kůru a opět důkladně zamícháme. Do vzniklé směsi vmícháme ručním elektrickým mixérem (na nízký výkon) jedno po druhém vejce. Poté zvedneme výkon a mícháme ještě asi 3 až 4 minuty - těsto by mělo být nadýchané a světlé.
V menší míse smícháme mouku s práškem do pečiva a poté je opatrně přidáme do směsi z vajec, másla a cukru. Ze vzniklé hmoty vytvoříme šišku, obalíme ji potravinovou fólií a dáme ji chladit do lednice (ideálně přes noc, postačí však i 2 hodiny).
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi v Polsku: makowiec
Co mají rádi v Německu: dresdner stollen
Troubu necháme předehřát na 175 stupňů Celsia, na formičky na madlenky (použít lze i ty na pracny) vymažeme olejem a naplníme do 2/3 těstem. Pečeme je ani 10 až 13 minut dokud nevzejdou a získají zlatavý nádech.
Hotové madlenky opatrně vyklepneme ještě vlažné do dlaně a před podáváním poprášíme moučkovým cukrem.
Švýcarsko: anýzové chräbeli
Přísady: 4 vejce, 45 dkg moučkového cukru, špetka soli, jeden a půl lžičky mletého anýzu, lžička třešňového likéru, 55 až 60 dkg hladké mouky
Ve velké míse důkladně smícháme čtyři celá vejce s moučkovým cukrem, solí, mletým anýzem a třešňovým likérem. Poté přidáme prosátou mouku a vypracujeme těsto.
Ze vzniklé hmoty tvoříme válečky o tloušťce asi 1,5 cm, které rozkrájíme na 5 cm dlouhé dílky. Do válečků uděláme nožem několik zářezů (stačí 2 až 3 na jeden kousek), aby vypadaly jako větvičky.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi ve Švýcarsku: basler brunsli
Plech vyložíme pečicím papírem, vymažeme tukem a poklademe na něj jednotlivé kousky anýzového cukroví a necháme sušit 24 až 48 hodin při pokojové teplotě. Pozor, s cukrovím během sušení nehýbáme.
Vyschlé sušenky pečeme ve spodní části dobře vyhřáté trouby (ideálně na 140 stupňů Celsia) zhruba 25 minut. Dvířka trouby můžeme nechat mírně pootevřená. Po upečení necháme curkoví dobře vychladnout a naskládáme ho do krabičky.
Tip: Z těsta lze tvořit libovolné tvary (třeba malé obdélníčky) nebo ho vykrajovat pomocí tradičních formiček.
Itálie: Biscotti al Vino
Přísady: 3 hrnky mouky, lžička prášku do pečiva, 3 lžíce bílého cukru, 1 hrnek červeného vína, půl hrnku rostlinného panenského tuku, čtvrt hrnku granulovaného cukru na ozdobu
Troubu dáme předehřát na 175 stupňů Celsia. Ve velké míse smícháme prosátou mouku s pečicím práškem a cukrem. Přilijeme hrnek vína, olej a důkladně vše promícháme.
Ze vzniklého těsta tvoříme malé válečky a zlehka je ohneme (můžeme tvořit i kroužky). Výsledné tvary obalíme v granulkách cukru a klademe na plech vyložený pečicím papírem.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi v Itálii: il panettone milanese
Cukroví pečeme v troubě vyhřáté na 175 stupňů po dobu dokud nezezlátnou (asi 25 minut).
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.