Mlsat zdravě o Vánocích
07.12.2009 07:53 Původní zpráva
Potrpíte si na zdravé jídlo, ale vánoční tabuli si bez vůně domácího cukroví neumíte představit? Nevadí. Mlsat zdravě a přitom chutně je možné trošku i pod vánočním stromkem.
Klasické vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, pracny i kousky slepované máslovými krémy podle poctivého receptu po babičce sice pohladí chuťové pohárky, ale žaludku prokáží medvědí službu. Jediný rohlíček v sobě ukrývá až 462 kJ, což se energeticky rovná 100 g sladkého tvarohu. „Málokdy zůstane u jednoho. Pět kousků se už pomalu blíží hodnotě lehčího oběda," upozorňuje výživová poradkyně Monika Divišová.
ČTĚTE TAKÉ: Dopřejte si vanilkové rohlíčky bez cukru
I ze sladké pasti plné tuků a prázdného cukru může být ale dobrota, která tělu tolik neublíží. Ubrat či nahradit zdravější alternativou je možné v receptech nejen cukr a máslo, ale také hladkou mouku a vajíčka. Daní za změnu některých přísad bývá bohužel jiná chuť pamlsků, a tak je někdy lepší nenahrazovat suroviny celé, ale jen jejich části.
Víc ovoce
Bílý cukr, který do těla dodá pouze prázdné kalorie, žádné živiny a navíc organismus překyselí, lze třeba nahradit energeticky méně náročným ovocným cukrem. „Dobrou službu jakožto sladidlo prokáží také přírodní čisté ovocné koncentráty, šťávy či javorový sirup. K dostání jsou i různé sladové a rýžové sirupy nebo melasa. Tyto výrobky obsahují původní minerální látky, vitamíny a přírodní enzymy," radí Divišová. Med či javorový sirup se podle ní vyplatí kupovat v bio kvalitě. „V opačném případě se v těchto produktech mohou vyskytovat zbytky antibiotik a další přidané látky."
Na potíže může zadělat i hladká mouka, která neobsahuje živiny ani vlákninu. Nahradit ji můžeme moukou celozrnnou nebo špaldovou. „Menší množství másla nebude vadit u listového těsta a křehkého lineckého. Odlehčit ho můžete jogurtem. Těsto bude sice trošičku jiné, křehčí, ale bude dobré," tvrdí šéfcukrářka hotelu Imperial Kateřina Fornůsková. Další alternativou je podle ní nastavit těsto na cukroví mletými oříšky. Naopak u vanilkových rohlíčků můžeme vlašské ořechy nahradit méně tučnými mandlemi.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi ve Švýcarsku: basler brunsli
Šetřit tukem lze podle Divišové i jinak. „Třeba při vymazávání plechů a forem na pečení - jednoduše použijte pečící fólii. Vajíčka lze s úspěchem nahradit výrobkem Vajahit - díky němu do sebe nedostanete žádný cholesterol a energie se sníží až o polovinu oproti původnímu receptu."
Oves po kaprovi
Dalším oblíbeným fíglem je přidání celozrnné mouky, ovesných vloček nebo nastavení těsta strouhanou mrkví či bramborami. „Ovesné vločky a žitná mouka zvýší obsah vlákniny a sníží glykemický index cukroví, nesníží ale energetickou hodnotu. Bezlepková mouka naopak oproti klasické glykemický index zvýší (takže rozhoupe hladinu cukru v krvi a dostaneme brzy hlad a chuť na další sladkosti)," varuje lékařka Václava Kunová. Přídavek brambor nebo mrkve by podle ní sice energetickou hodnotu těsta snížil, ale osobně by se toho trochu bála.
„Cukroví, ve kterém vyměníte bílou mouku za celozrnnou špaldovou, to se nedá chuťově vůbec porovnat. Výsledné pečivo nás překvapí svou oříškovou chutí, které s bílou moukou nedocílíme," nabízí alternativu Alena Mokrá ze serveru www.varimezdrave.cz, která se zdravému pečení věnuje již šest let. Máslo nebo margarín podle ní lze nahradit například kvalitním olejem lisovaným za studena. „Výborný je slunečnicový i sezamový, oba se dají použít do receptu i místo másla," tvrdí.
ČTĚTE TAKÉ: Ošizené cukroví? Jako od babičky
Milovníci sladkého nemusí být ošizeni ani o svoji dávku čokolády. „Místo kvantity bych volila kvalitu. Kupte si hořkou s obsahem kakaa nad 70%. Díky intenzivní chuti se jí sní méně a navíc obsahuje i prospěšný hořčík," vysvětluje Divišová. Jinou zdravější možností je podle ní nahrazení čokolády a kakaa karobem. „Oproti kakau má tu výhodu, že neobsahuje alergeny a kofein. Navíc má mnohem méně tuku. Karobový prášek obsahuje pouze 7% tuku, kakao má až 23%, to se ještě musí doslazovat, protože přirozený obsah cukru dosahuje hodnoty kolem 5%."
Voňavé maskování
Chuťové nedostatky „alternativních" verzí cukroví je možné zamaskovat přidáním aromatického koření, například mleté skořice, vanilky, hřebíčku, badyánu a podobně. Dobrou volbou jsou i ořechy nebo sušené ovoce. I zde však platí: všeho s mírou. „Oba tyto druhy potravin jsou příkladem toho, že ne vše, co je zdravé, je vhodné pro hubnutí," tvrdí Václava Kunová. „Místo ořechů lze použít zčásti i nasucho upražené a následně pomleté ovesné vločky, také jsou vhodné žitné a pšeničné klíčky, které chutnají velice oříškově," dodává Alena Mokrá.
ČTĚTE TAKÉ: Láska a pohoda jsou základní přísady vánočního cukroví
Každopádně cukroví je lépe nemít stále na očích. „Desetkrát kolem talířku projdeme bez povšimnutí, ale nakonec si stejně vezmeme," popisuje obvyklou praxi lékařka Kunová. Množství cukroví snědeného za den je podle ní dobré si naplánovat, dát na talířek a v klidu a bez výčitek sníst. „Většině lidí projde asi tak množství 3 - 5 kousků. Mužům a robustnějším ženám více než ženám s drobnou tělesnou stavbou," připomíná.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.