Vodka se v Rusku drží navzdory kampaním
15.05.2010 09:16
Vodka je pro Rusy více než jen alkoholický nápoj. Patří k symbolům, objevuje se v klasických literárních dílech, holdovala jí většina ruských panovníků. Někteří z nich se však její konzumaci snažili omezit, ale zatím všechny pokusy vyšly naprázdno. Před 25 lety, 16. května 1985, zahájil šéf sovětských komunistů Michail Gorbačov asi nejslavnější protialkoholickou kampaň v tehdejším Sovětském svazu.
I snaha tohoto muže, který obohatil slovníky o výraz perestrojka, skončila přes počáteční úspěchy neslavně. Prohibiční zákon se připravoval již před nástupem Gorbačova do Kremlu, ale jeho obsah se neustále měnil a jeho uvedení do praxe bránila úmrtí sovětských vůdců v rychlém sledu za sebou. Nakonec se to podařilo až Gorbačovovi.
Souboru tří vyhlášek, které vyšly jen měsíc poté, co se Gorbačov stal generálním tajemníkem ÚV KSSS, se začalo říkat "suchý zákon". K jeho hlavním bodům patřilo omezení výroby a prodeje destilátů, zastavení výroby alkoholických nápojů z ovocných šťáv a bobulovin a zákaz domácí výroby vodky.
ČTĚTE TAKÉ: V Rusku se chystají zakázat noční prodej vodky
Zcela se například přestala vyrábět vodka s podílem alkoholu 50 a více procent, alkohol s třiceti a více procenty se směl prodávat pouze od 11 do 19 hodin, v restauracích se nalévalo od 14 hodin. Za pití alkoholu na veřejnosti hrozily vysoké pokuty a v celém impériu se radikálně snížil počet prodejen a výroben alkoholu.. Zničena byla také asi třetina vinic a ovocných sadů. Prohibice zasáhla i oficiální sovětské recepce a z generálního tajemníka UV KSSS Gorbačova se mezi lidmi a v anekdotách záhy stal tajemník "minerální" nebo Limonádový Joe.
První výsledky "suchého zákona" byly povzbuzující. Podle statistických údajů klesl v roce 1986 prodej alkoholických nápojů o 40 procent. Zatímco průměrná roční spotřeba čistého alkoholu se v letech před prohibicí pohybovala kolem deseti litrů na osobu za rok, v roce 1985 se snížila na necelých devět litrů, v roce 1986 činila přes pět litrů a v roce 1987 dokonce necelé čtyři litry. Kampaň také podle expertů zachránila asi 1,4 milionu životů.
Karta se však zanedlouho obrátila. Ke slovu se dostala stínová ekonomika a domácí výroba "samohonky", načerno vypáleného tvrdého alkoholu. Z nadějných výsledků prohibice nezbylo téměř nic. Z trhu zmizel cukr i droždí, tedy suroviny, nezbytné pro výrobu domácí pálenky, jejíž nevalná kvalita si začala opět vybírat nemilosrdnou daň v podobě zničených lidských životů. Rusové navíc občas sáhli i po voňavkách a dalších prostředcích v domácnostech obsahujících alkohol. Kampaň se také přičinila o výrazný pokles veřejných financí, závisejících ve velké míře na spotřební dani z alkoholu.
Po dvou letech tak ambiciózní plán skončil a "suchý zákon" označují mnozí Rusové za jednu z největších katastrof moderních ruských dějin. A notně utrpěla i popularita Gorbačova. Spotřeba vodky poté začala opět dramaticky stoupat, na čemž se podepsaly i revoluční události počátku 90. let.
Navázat na Gorbačova se nyní snaží prezident Dmitrij Medveděv. Spotřeba tvrdého alkoholu v Rusku se totiž v posledních letech skoro zdvojnásobila na více než deset litrů na obyvatele. A tyto statistiky nezahrnují samohonku, se kterou se spotřeba pohybuje kolem hrozivých 18 litrů, což je trojnásobek průměrné spotřeby ve světě.
Foto: archiv, ČTK, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.