Zápisník labužníka: shnilé maso bez důkazů
02.09.2009 15:11 Původní zpráva
Vedoucí pracovníci supermarketu Hypernova v Nových Butovicích, kteří stáli před Obvodním soudem pro Prahu 5, byli osvobozeni pro nedostatek důkazů. Obvinění bylo jasné: obžalovaní přikazovali podřízeným, aby v chladicích boxech měnili obaly u masa, jehož doba použitelnosti už prošla. Prý dokonce i přelepovali razítko s datem.
Pokud maso už zapáchalo, naložili ho do marinády, nebo dokonce tepelně upravovali a pak vraceli do regálů. Ačkoli měla obžaloba k dispozici záznam natočený skrytou kamerou, k usvědčení to nestačilo. Obhájce Stanislav Devátý byl zřejmě mazaný a obviněné z toho vysekal. Nicméně znovu se ukázalo, že české zákony týkající se potravin mají mezery. Manipulace s chlazenými nebo mraženými potravinami je v mnoha civilizovaných zemích nemožná, neboť zákon určuje přesná pravidla, co lze, a co nikoliv. Obal nelze vyměnit, má originální poznávací znak.
Prodejní organizace navíc počítají s tím, že určité množství potravin bude muset být zlikvidováno, neboť se po čase stane neschopným prodeje. Viděl jsem v Německu u supermarketů Aldi na vlastní oči kontejnery plné zeleniny, masa a vajec, které byly likvidovány, protože jejich čas použitelnosti vypršel. A to šlo o jeden z nejlevnějších supermarketů v zemi. Nikdo nad tím neplakal, všichni to brali jako samozřejmost. S určitým odpadem se prostě počítá, nikdo si jeho prodejem nešplhne. V Itálii není absolutně možné, aby se zelenina neprodaná včera dnes znovu vrátila na pult. Když vidí Ital v našich supermarketech, jaká zelenina je vydávána za čerstvou, žasne.
Mám někdy chuť fotografovat, ale komu bych takové fotky ukázal? Kde chybí žalobce, není ani soudce. Mělo by platit, že zákon je zákon. Správně formulovaný může například zamezit obsahu transmastných kyselin ve smažených hranolcích. Transmastné kyseliny jsou zdraví škodlivé. V Německu takový zákon mají, u nás ne. U nás obsahují smažené hranolky až 40 procent transmastných kyselin, v Německu nulu. V Česku ani neexistuje povinnost uvádět existenci transmastných kyselin, například ve ztužených tucích a rostlinných olejích.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.