Auto jako zbraň. Nebezpečná agresivita řidičů roste

19. 12. 2015 05:05
Agresivníá jízda může vyústit v nehodu s tragickými následky (ilustrační foto).
Agresivníá jízda může vyústit v nehodu s tragickými následky (ilustrační foto).

Agresivita za volantem roste. Podle nejnovějších průzkumů byla v letošním prvním pololetí příčinou téměř poloviny úmrtí při dopravních nehodách v Česku. Čím to je? A existuje vůbec proti takovým řidičům obrana?

Oči podlité krví, plynový pedál přišlápnutý až k podlaze. Na českých silnicích přibývá agresivních řidičů. Příkladem agresivního chování podle dopravních expertů byla i tragédie v květnu loňského roku. Dvaadvacetiletý zfetovaný řidič octavie, který měl zákaz řízení, u Kostelce nad Labem neuposlechl výzvu policejní hlídky k zastavení, najel na šestatřicetiletou policistku, matku dvou dětí, a smrtelně ji zranil. Rozsudek zněl na 16,5 roku za vraždu a maření úředního rozhodnutí.

Vypovídající jsou i další případy, i když u nich naštěstí neumírali lidé. Třiašedesátiletý řidič se chtěl se svým chevroletem zařadit do pravého jízdního pruhu. A když mu vedle jedoucí auto manévr ihned neumožnilo, začal na něj najíždět a nakonec mu hrozil pistolí. Nejde o situaci z nového filmu, stalo se tak nedávno ve Zlíně. Policie nyní seniora obviňuje z nebezpečného vyhrožování, za což mu hrozí až tři roky vězení.

Další podobný případ, se pak dostal dokonce do hlavních zpráv médií. Osmatřicetiletý řidič jaguáru dostal na začátku listopadu u brněnského soudu zatím nepravomocně patnáct let za to, že vytlačil ze silnice dodávku, v níž se zranili dva cestující.

Tragická bilance agresivity

Statistiky hovoří jasně. Třetina českých řidičů podle průzkumu organizace BESIP tvrdí, že se v posledních dvanácti měsících stali obětí bezohledného řidiče. Navíc se s agresivitou na silnicích lze střetnout stále častěji - to tvrdí 71 procent Čechů.

"V roce 2014 se agresivita v Česku podepsala na usmrcení 241 z 629 osob, které zahynuly při dopravních nehodách. Během prvního pololetí letošního roku se jednalo o 111 případů z 263. To je o sedm procent více než za stejné období loňského roku," říká dopravní expert Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Podle Budského agresivita hraje roli až ve 40 procentech smrtelných dopravních nehod.

A není to jen český problém, v mnoha jiných zemích je to ještě horší. Podle srovnávací studie vypracované Gallupovým institutem se s agresivním chováním za volantem během uplynulého roku setkala polovina šoférů v EU a dokonce dvě třetiny řidičů v USA a Rusku.

Příčin bezohledné jízdy může být více - netrpělivost, snaha ušetřit čas, osobní problémy, ale třeba i horké počasí. Agresivní potenciálně může být každý z nás, někteří navenek slušní a spořádaní jedinci se při řízení vozidla mění v nebezpečné šílence. Podle psychologů jim řízení automobilu dává pocit moci, jejž postrádají na svém pracovišti či v rodinném životě.

Jak snížit počet agresorů na silnicích? Prevencí je podle odborníků především kvalitní vzdělávání účastníků silničního provozu (například dopravní výchova na základních školách či zavedení institutu tzv. řidičského průkazu na zkoušku) a účinný sankční systém. Zahraniční zkušenost dokazuje, že například zavedení záznamníků jízdy (takzvané tachografy mají například řidiči kamionů) do osobních vozidel může snížit jejich nehodovost až o 20 procent, umístění radarů na kritických místech snižuje nehodovost o třetinu.

"S agresivními řidiči je třeba aktivně pracovat. Nepostačí je jen pokutovat či udělovat jim trestné body. Je potřeba zapojit psychology a zaměřit se na to, aby rizikové osoby byly s to poznat příčiny svého agresivního chování a aby si byly schopny včas uvědomovat možné dopady svého jednání," doplňuje Budský a tvrdí, že agresivní řidič svým jednáním nejen zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody, ale také negativně působí na psychiku svých obětí. "Může tak vznikat kaskádový efekt, kdy jeden rizikový jedinec vybudí agresi v řadě dalších lidí. Ostatně 42 procent Čerchů přiznává, že v poslední době projevili vůči ostatním agresivitu.

Vyšší pokuty

I kvůli rostoucí agresivitě za volantem chce Ministerstvo dopravy zvýšit sankce za dopravní přestupky, maximální výše pokuty 2500 korun je podle něj nedostatečná. Odvolává se na to, že na Slovensku zvýšení pokut zabralo - za překročení rychlosti v obci se nyní platí až 11 tisíc korun. A přestupků ubylo.

Bodový postih už je totiž neodrazuje. "Lidé si zpočátku dávali pozor, protože se báli, že přijdou o řidičský průkaz. Jak jsme si na bodový systém zvykli, tak se situace zase zhoršuje," tvrdí ministr dopravy Daniel Ťok.

Sankce za některé dopravní přestupky by podle ministerstva měly vzrůst až trojnásobně. Podle mluvčího Tomáše Neřolda už se pracuje na novém sazebníku pokut. "Chceme se zaměřit na vybrané závažné přestupky, u nichž máme za to, že jsou sankce nastaveny nízko. A tam bychom rádi dospěli ke zvýšení pokut," potvrzuje Neřold.

Vyšší sankce by podle šéfa dopravní policie Tomáše Lercha měly odradit řidiče od porušování pravidel. Ale nejen pokuty. "Takový řidič by mohl být podroben nějakému dopravně-psychologickému vyšetření, aby se zjistilo, jestli má nějaký problém," prohlásil Lerch.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ