Staronový americký prezident Donald Trump zahájil své působení v úřadě řadou okamžitých kroků včetně zrušení desítek opatření svého předchůdce Joea Bidena a omilostnění téměř všech obviněných z útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. Již několik hodin po pondělním složení prezidentské přísahy podepsal první sérii prezidentských výnosů a například vyvázal Spojené státy z pařížské klimatické dohody, což kritizovali někteří evropští politici. Rozhodl se také maximalizovat těžbu ropy a plynu v USA a on i jeho rodící se administrativa rovněž ihned zahájili avizované kroky namířené proti imigraci do USA.
Další příkazy republikánského prezidenta sahají od vyhlášení nouzového stavu na jižní hranici Spojených států přes příkaz o ochraně žen před "radikálními genderovými teoriemi", po zrušení ochrany pro transgenderové osoby v ozbrojených silách či po ukončení programů rozmanitosti. Trump také nařídil, že USA budou uznávat pouze dvě pohlaví, ženské a mužské, která jsou nezměnitelná.
Trump omilostněním přibližně 1500 obviněných z útoku na Kapitol splnil svůj slib, že se postará o osvobození svých příznivců, kteří se mu před čtyřmi roky snažili pomoci zvrátit jeho porážku ve volbách. Účastníky násilností Trump opět označil za "rukojmí". Dav v lednu 2021 ve snaze znemožnit potvrzení volebního vítězství Joea Bidena zaútočil na sídlo Kongresu a při násilnostech zemřelo několik lidí. Dnes se dostali z vězení například vůdci krajně pravicových skupin Proud Boys (Hrdí hoši) Enrique Tarrio, odsouzený na 22 let, a Oath Keepers (Strážci přísahy) Stewart Rhodes, který si odpykával 18 let.
Trump také zrušil regulace těžby ropy a zemního plynu a vyhlásil stav energetické nouze. Podepsal rovněž příkazy zaměřené na podporu těžby ropy a zemního plynu na Aljašce, a zvrátil tak Bidenovo úsilí o ochranu rozsáhlých arktických území a pobřežních vod před těžbou.
Republikánský prezident rovněž ve sledované kauze nařídil odložení zákazu populární aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Čínská sociální síť měla v USA přestat nabízet své služby 19. ledna, předchozí administrativa to zdůvodňovala obavami o národní bezpečnost. Peking dnes dal najevo, že je otevřen dohodě o zachování provozu této aplikace.
Trump mimo jiné po uvedení do úřadu slíbil deportace lidí pobývajících v USA bez povolení a vyzval úřady, aby ustoupily od automatického přidělování amerického občanství lidem narozeným na americké půdě. Tento výnos okamžitě napadlo u soudu 18 amerických států ovládaných demokraty a také skupiny na ochranu lidských práv, podle nichž odporuje americké ústavě. Očekávají se i žaloby proti dalším prezidentovým opatřením. Trumpova administrativa také ukončila používání vládní mobilní aplikace, která sloužila lidem čekajícím v Mexiku k dojednávání imigračních pohovorů.
Ve svém prvním příspěvku na sociálních sítích od inaugurace, konkrétně na své Truth Social, americký prezident oznámil, že plánuje odvolat více než 1000 činitelů jmenovaných do veřejných funkcí Bidenem. Trump v noci také podepsal dekret o zřízení poradního týmu pro škrty ve státních výdajích a regulacích vedeného miliardářem Elonem Muskem. Původně měl projekt vést také někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio.
Trump po inauguraci vyzval ruského vůdce Vladimira Putina k dohodě, která by ukončila téměř tři roky trvající válku proti Ukrajině. Bez uvedení data řekl, že se s Putinem setká. Připustil však zachování sankcí proti Rusku až do ukončení války. "Tohle není naše válka, to je jejich válka," řekl v noci na dnešek o bojích v Pásmu Gazy a dodal, že příliš nevěří, že v této oblasti vydrží příměří, které začalo platit v neděli. Věří prý ale, že Hamás je v této válce už oslaben.
Americký Senát v noci na dnešek jednomyslně schválil Marka Rubia do funkce amerického ministra zahraničí. Politik, označovaný za jestřába v přístupu k Číně, Íránu či Kubě, se stal prvním potvrzeným členem rodící se Trumpovy vlády. Senátní výbory hlasují i o dalších kandidátech na důležité posty, kteří by mohli být potvrzeni již v nejbližších hodinách a dnech. Samotného Trumpa dnes čeká schůzka s vůdcem republikánské senátní většiny Johnem Thunem a šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem.
První kroky znovuzvoleného amerického prezidenta bedlivě sledovala i evropská média, podle kterých nyní začíná období nejistoty. Zatímco některá z nich vyjádřila šok nad Trumpovým inauguračním projevem, který hodnotí jako nekompromisní či štvavý, další hovoří o nutnosti Evropy sjednotit se a připravit se na náraz nebo zemětřesení.
Trump po inauguraci neztrácel čas a smrští dekretů radikálně změnil dosavadní politický kurz Spojených států, psal německý tisk. Němečtí ministři pak kritizovali Trumpovo rozhodnutí opustit pařížskou klimatickou dohodu a Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová na zasedání v Davosu prohlásila, že pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo. Podle českých ekologů je Trumpův krok komplikací pro mezinárodní klimatická vyjednávání, ale nepředstavuje neřešitelnou překážku. WHO v prohlášení oznámila, že Trumpova rozhodnutí lituje a doufá, že si ho rozmyslí.
Návrat Trumpa do Bílého domu je především příležitost, uvedl český prezident Petr Pavel. Ministr zahraničí Jan Lipavský napsal, že se těší na spolupráci s Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Avizovaná razantní obchodní politika může mít podle odborníků dopady i na mnohá odvětví české ekonomiky či na ceny potravin v Evropě. Čeká se hlavně na podobu ohlášených amerických dovozních cel.
Akcie některých evropských automobilek dnes oslabovaly, zejména Stellantis a Volkswagen. Tyto podniky mají továrny v Mexiku a vyrábějí pro americký trh, který se Trump chystá chránit zavedením celních bariér.