Do Alp už na zimních pneumatikách, řetězy raději s sebou

25. 10. 2017
Řetězy by měly být nedílnou součástí zimní výbavy.
Řetězy by měly být nedílnou součástí zimní výbavy.

I když povinnost mít auto obuté do zimních pneumatik u nás začíná 1. listopadu, v alpských zemích platí již nyní. Pokud plánujete cestu do hor, pro jistotu přidejte do kufru sněhové řetězy.

V České republice mají řidiči povinnost své vozy vybavit zimními pneumatikami v období od 1. listopadu do 31. března, ale všeobecně je toto obutí doporučované při teplotách pod 7 °C, které mohou překvapit i dříve. Autokluby sousedních zemí varují, že do horských oblastí Alp nad 1200 m. jako je Rakousko, Švýcarsko, Francie a Itálie, je dobré být zimním obutím vybaven již nyní. Podle ÚAMK by zimní pneumatiky měli mít obuti i ti, kteří pojedou po hlavních tazích jako je Taurenská a Brennerská dálnice, Gotthard nebo San Bernardino.

Pneumatiky v daných státech musí odpovídat podmínkám na silnicích a při jízdě na letních pneumatikách po zasněžené komunikaci, jsou řidiči ohroženi pokutou. "Například v Rakousku mohou jít pokuty až do tisíců eur," říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.
V případě nesprávného či nekvalitního obutí a eventuální nehody se mnohdy spekuluje o tom, zda může mít takové obutí vliv na výši vyplaceného pojistného plnění v povinném ručení či havarijním pojištění. "Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší," vysvětluje Svobodová.

Zimní pneumatiky by měli motoristé podle odborníků volit na základě toho, v jakých podmínkách budou jezdit. Jiné pláště zvolí motorista ve městě a jiné ve vyšších polohách. V každém případě doporučují volit zimní pneumatiky vysoké kvality, protože nikdy není jasné, jaká zima přijde.

Citelná sankce

Pokud se nyní chystáte do Alp, raději přibalte také sněhové řetězy. Zejména v horských oblastech je lepší je vzhledem k náhlému nebezpečí uvíznutí při vánicích považovat za povinnou výbavu. "Pokud například v Rakousku řidič sněhovou situaci podcení a zablokuje komunikace, hrozí mu pokuta až pět tisíc eur," varuje Petr Vomáčka z ÚAMK s tím, že za zimní řetězy lze považovat jen ty kovové. Ostatní typy totiž nemusí policie v alpských zemích tolerovat a za jejich užití hrozí stejná pokuta, jako kdybyste jeli bez nich. Ve většině evropských zemí musí být sněhové řetězy nasazeny v oblastech, kde je umístěna příslušná dopravní značka a takto vybavená vozidla nesmí překročit rychlost 50 km za hodinu.

V případě, že vlastníte auto s pohonem všech kol, měli byste si zjistit, zda výrobce nenařizuje použití řetězu na obou hnaných nápravách. Řidiči těžkých SUV vozů mají často dojem, že řetězy nepotřebují. "Na všechno čtyřkolky rozhodně nestačí. Zabrzdit rozjeté těžké SUV při jízdě z kopce nebo do zatáčky na ujetém či klouzavém sněhu, je opravdu nebezpečný zážitek," říká Martin Lenfeld z firmy Pewag, jejíž řetězy zvítězily v mnoha mezinárodních testech. Levné řetězy z hobby marketů se mohou krátkodobě vyplatit a možná i dvě zimy vydrží, stejně tak ale můžou prasknout při prvním použití nebo krátké jízdě po asfaltu. Svou roli hraje i komfort montáže. "Proč vystupovat z auta a dopínat řetězy, když si mohu pořídit takové, které se dopínají za jízdy sami," vysvětluje Lenfeld. Řetězy je také dobré si alespoň jednou vyzkoušet nasadit v klidu na suchu.

Autor: - red -Foto: beaufortcz.cz

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné