Rozhodli jste se pro koupi nového vozu, který poslouží nejen vám, ale vyjde vstříc i zájmům celé rodiny? Pak byste měli zvážit 5 následujících kritérií, která vám s výběrem vhodného automobilu mohou pomoci a ušetřit vám případné starosti a dodatečně vynaložené finance do budoucna. Vyplatí se totiž předvídat.
1) Bezpečí až na prvním místě
V první řadě je důležité si uvědomit, proč právě vám se vyplatí investice do nového vozu. Jestliže už přemýšlíte o koupi rodinného auta, tedy takového vozu, který bude vhodný pro přepravu celé vaší rodiny, včetně nejmenších členů, ale i zvířecích mazlíčků, pak jistě uznáte, že absolutní prioritou je zajištění co nejvyšší míry bezpečí vašich nejbližších. Ruku na srdce, ale s ojetým vozem, byť slušně vypadajícím a s málo najetými kilometry těžko nabudete jistoty, že automobil je v pořádku, popřípadě, že se do budoucna nevyskytne nějaká závada způsobená nemotorným zacházením jeho předchozího majitele. Jistota je jistota a v tomto případě i investice do nového automobilu úměrná tomu, jak moc si ceníte těch, kteří budou jeho nejčastějšími uživateli, tedy své rodiny.
Nespornou výhodou koupě nového vozu je to, že jste jeho první majitel a pouze vy ovlivňujete technický a provozní stav vozidla. V současné době je populární koupě takového vozu na tzv. operativní leasing. Je potřeba si však dát pozor na smluvní podmínky a vyvarovat se tak například nečekanému navyšování splátek, na které doplatili někteří klienti ŠkoFINu na konci loňského roku. Záleží tedy na tom, u kterého prodejce si financování pořídíte, neboť někteří nabízejí i pětileté komplexní záruky, asistenční služby a další výhody, tudíž starosti s případnými krizovými situacemi jsou po dobu splácení minimální.
Co se týká samotné bezpečnosti vozu, obecně platí, že čím větší vozidlo, tím bezpečnější. Ačkoli výjimky se najdou vždy a všude. Neuškodí si vybrat vůz, který disponuje pokročilou technikou jako je autonomní nouzové brzdění (FCA), které aktivuje brzdy, když na základě analýzy signálu z kamer rozpozná, že by mohlo dojít k případnému střetu s chodcem. Tato technologie taktéž umí vůz zpomalit v případě, kdy by mohlo dojít k poškození vozidla anebo vzniklo riziko poranění řidiče a ostatních cestujících.
V současné době se bezpečnost aut měří pomocí testů Euro NCAP, které auta testují a nechávají je reálně narážet do překážek. Před koupí vozu je dobré zjistit, jak si váš favorit v takových testech stojí.
2) Prostor
Jak již bylo uvedeno, obecně jsou větší automobily považovány za bezpečnější. A proto jsou pro přepravu rodiny, nejen z důvodu úložných prostor, vhodné automobily typu kombi nebo SUV. I tak není SUV jako SUV, a proto i při případné volbě tohoto typu je potřeba bedlivě prozkoumat konkrétní rozměry vozu, zejména jaký objem se vejde do zavazadlového prostoru. Úplně nejlepším řešením je před samotnou koupí vozu využít nabídky prodejců a dané auto si zapůjčit na testovací jízdy, kdy můžete nejen vyzkoušet jízdní vlastnosti vozu, ale i to, jak se vám do kufru vejde kočárek nebo další objemné předměty, ale též jak se vám s plně naloženým vozem jezdí a zda vašim nárokům dostačuje.
3) Praktičnost
Při výběru rodinného vozu byste měli zohlednit i to, že jeho řidičem budou pravděpodobně zástupci obou pohlaví, a proto se vyplatí zakomponovat do svých nároků i požadavek na technologii inteligentního adaptivního tempomatu, který monitoruje vzdálenost od vozidla, které jede před vámi, například v koloně, tak aby byl dodržen bezpečný odstup i během jízdy. Starostlivé maminky při převozu svého nemluvněte budou klidnější, když v automobilu bude zabudovaná i technologie sledování mrtvého úhlu. Ta má tu vlastnost, že řidiče upozorňuje na objekty v prostoru takového úhlu jak na pravé, tak levé straně a zvládá monitorovat objekty i při přejezdu do sousedních jízdních pruhů.