Auta, která řídí sama? Prý do deseti let
22.10.2009 16:00 Původní zpráva
Nechat se odvézt svým autem do práce nemusí být za pár let utopií. O volant si opřete noviny, popíjíte kafe a krajina zvolna ubíhá, zatímco se vůbec nestaráte o řízení. Nový projekt Evropské unie má za cíl prozkoumat možnosti takzvaných silničních vlaků, konvojů aut jedoucích poslušně za vůdcem stáda.
Projekt SARTRE (Safety Road Trains for the Environment, Bezpečnými silničními vlaky za lepší prostředí) vzniknuvší pod hlavičkou Evropské unie slibuje, že novinka uspoří řidičům palivo a lépe využije kapacitu silniční sítě. A zároveň předpokládá, že první testování v provozu by mohlo proběhnout už v roce 2011. Jak tedy takový silniční vlak vypadá?
Základem je první vozidlo, které standardním způsobem ovládá zkušený řidič obeznámený s projížděnou trasou. Může jít například o taxi, autobus, nebo nákladní vůz. První vozidlo má satelitní navigaci spolu s vysílačem a přijímačem stejně jako vozy, které se k němu postupně během jízdy připojují a poslušně jako ovečky následují.
Když se zatoužíte připojit do konvoje, jednoduše se zařadíte na jeho konec a po chvíli převezme nad vaším autem kontrolu signál vysílaný z prvního vozidla. Vaše auto zatáčí stejně jako vůdce, přidává plyn, nebo brzdí. A vy si můžete číst či sledovat televizi. Jakmile se chcete odpojit, převezmete opět řízení svého auta a z konvoje vyjedete. Silniční vlak pokračuje dál.
ČTĚTE TAKÉ: Mercedes, který umí airbagy i zabrzdit
Předpokládá se, že konvoje by tvořilo maximálně šest až osm vozů. Jelikož auta jedou blízko za sebou, kvůli nižšímu odporu vzduchu se minimalizuje spotřeba. Kromě běžných řidičů dojíždějících denně za prací na delší vzdálenosti by ze systému měly těžit hlavně kamiony či autobusy. Náklady na systém by přitom nemusely dosahovat horentních sum, jelikož není třeba budovat infrastrukturu - každý konvoj má být autonomní skupinou.
Je to úplný nesmysl? Uvidíme.
Ilustrace: SARTREDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.