Mercedes, který umí airbagy i zabrzdit
10.06.2009 22:45 Původní zpráva
Nesmysl? A co třeba nafukovací kovové výztuhy? Obě tyto až neuvěřitelné novinky a několik dalších se objevily v nové studii značky Mercedes-Benz ukazující, na čem bezpečnostní specialisté německé značky právě pracují.
Důvod k odhalení svých plánů má značka Mercedes hned trojitý. Letos slaví tři výročí, týkající se bezpečnostních vylepšení jejích aut. V srpnu roku 1939 u ní začal pracovat Béla Barényi, vynálezce deformačních zón, které dnes používá snad každý nový automobil. V prvním sériovém Mercedesu se objevily o dvacet let později. A od roku 1969 má automobilka své vlastní vývojové oddělení, zaměřené na zkoumání nehod a vývoj nových bezpečnostních prvků.
ČTĚTE TAKÉ: Spasitel, nebo škůdce: noční vidění
Právě to vytvořilo tuto zajímavou studii, nazvanou ESF 2009. Zkratka (Experimental Sichertheits Fahrzeug - zkušební bezpečnostní vůz) pochází z historie. Koncept nejbezpečnějšího Mercedesu třídy S navazuje na čtveřici experimentálních Mercedesů ESF ze sedmdesátých let. V nich se představily tehdy také neuvěřitelné věci jako airbagy nebo protiblokovací systém brzd ABS. Dnes běžné součásti takřka všech automobilů. Podobná budoucnost by podle vývojářů měla čekat i novinky, představené v nové studii ESF 2009.
ČTĚTE TAKÉ: Mercedes třídy S už je hybrid
Například takzvaný „brzdný pytel", airbag sídlící v podlaze auta. Když senzory vozu vyhodnotí, že je čelní srážka již nevyhnutelná, tento vak se nafoukne a pomůže svou velkou plochou auto účinněji zbrzdit o silnici. Má speciální povrch vyvolávající vysoké tření, jemuž navíc pomůže přítlak přídě vyvolaný brzděním, který pytel více přitlačí k vozovce. Nový airbag potlačí i ponoření přídě při brzdném manévru, zhoršující stabilitu vozu a také následky čelního nárazu.
ČTĚTE TAKÉ: Luxusní stíhačky od Mercedesu si polepšily
Ještě neskutečněji zní další novinka, nafukovací kovové deformační výztuhy v bočních dveřích studie ESF 2009. Fungují podobně jako matrace, nebo airbagy. Když nejsou potřeba, složené zabírají jen minimum místa. Pokud se přiblíží nevyhnutelný náraz, kompresor je během zlomku sekundy nafoukne na tlak 10 až 20 barů a výztuhy ochrání posádku. Nafukovací zóny ušetří prostor i hmotnost budoucích aut a budou moci být použity i v těsných místech, kterých je v moderních složitých autech stále více. K zavedení do sériové výroby ale bude tento vynález potřebovat ještě čas. Po nafouknutí nejdou výztuhy vrátit do původního tvaru a použitelné kompresory jsou stále příliš drahé.
ČTĚTE TAKÉ: Mercedes F-Cell spojuje minulost s budoucností
Celkem se studie ESF 2009 pyšní více než deseti bezpečnostními novinkami, z nichž většina je plně funkční. Například když se blíží boční náraz, nafukovací bočnice sedadel posunou posádku o pět centimetrů blíže středu vozu a sníží tím rizika poranění pasažérů o třetinu. Plejáda airbagů se nafukuje podle polohy, velikosti a hmotnosti pasažérů, reflexivní materiály na bocích a pneumatikách vozu zvýší jeho viditelnost za tmy. Koncept také umí komunikovat s dalšími vozidly, se kterými by se prostřednictvím radiových sítí navzájem upozorňoval na nebezpečí jako překážky ve vozovce, nehody nebo špatné počasí. A k tomu několik dalších vylepšení bezpečnostních systémů, které Mercedes již používá.
ČTĚTE TAKÉ: Mercedes-Benz G: auto, které zastavilo čas
Jako základ pro studii ESF 2009 posloužila limuzína třídy S, ve které se již tradičně představují bezpečnostní novinky značky Mercedes-Benz. Konkrétně nová hybridní verze S 400 Hybrid. Neuvěřitelný koncept se představí 15. června na konferenci v německém Stuttgartu, pojednávající o bezpečnosti nových automobilů. Kolikpak novinek se z ESF 2009 dostane do příští generace třídy S?
ČTĚTE TAKÉ: Test Mercedesu S 350
Foto: Daimler
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.