Deset nejkrásnějších aut světa
06.02.2009 17:00 Původní zpráva
Podobných anket existují stovky, ale tato je trochu jiná. Britský časopis Classic & Sports Car oslovil dvacítku slavných automobilových designérů, aby zvolili nejkrásnější dosud vytvořené auto. Návrháři dali dohromady sedmačtyřicet vozů, první desítku si můžete prohlédnout zde.
Nejvíce zástupců mezi 47 vyvolenými mělo Ferrari, a to celkem devět. Dále designéři hlasovali pro čtyři jaguary včetně E-type, po třech modelech dodaly značky Lamborghini a Lotus. Do výběru se dostala jak auta za třicátých let, jako Cord 810 či Bugatti T57SC Atlantic, tak nejnovější Lamborghini Gallardo nebo Bentley Continental GT. Vítěz je však jen jeden: Citroën DS.
ČTĚTE TAKÉ: BMW M1 - skvost i propadák
„Fanoušci po celém světě vedou o nejkrásnějším autě nekonečné debaty, takže bychom rádi poskytli definitivní verdikt. Jenže pravdou je, že spíše rozpoutáme novou diskusi,“ tvrdí šéfredaktor časopisu James Elliott. Názor poroty složené z dvaceti světoznámých designérů by však přece jen mohl mít nějakou váhu...
„Citroën DS je jediným autem, které se svým vzhledem absolutně vymyká. A je nemožné jej napodobit,“ uvedl k vítězi jeden z členů poroty, sedmdesátiletý Giorgetto Giugiaro. O druhé místo se podělily shodným počtem hlasů Jaguar XK120 a Ferrari 275GTB, zbývajících sedm aut z první desítky se umístilo se stejným počtem bodů na třetí příčce.
Citroën DS vytvořil italský návrhář Flaminio Bertoni, mezi jehož práce se řadí i slavná „kachna“ - Citroën 2CV. Model DS se představil v roce 1955 a během dvacetileté produkce vzniklo přes 1,5 milionu těchto vozů. Kromě nádherného designu se DS prezentoval i množstvím moderních technologií.
ČTĚTE TAKÉ: Citroën oživí řadu DS
Ferrari 275GTB navržené Pininfarinou se poprvé objevilo na scéně v roce 1964 na pařížském autosalonu. Řada 275 jako první měla uspořádání transaxle s převodovkou spojenou se zadní nápravou, které Ferrai používá do současnosti. V letech 1964 až 1966 karosárna Scaglietti vyprodukovala pro Ferrari 455 exemplářů.
Jaguar XK120, roadster s motorem vpředu a pohonem zadních kol okouzlil londýnský autosalon v roce 1948. Číslice 120 odkazovala na maximální rychlost 120 mil v hodině (193 km/h), díky níž se vůz stal nejrychlejším produkčním autem na světě. Než ho v roce 1954 vystřídal model XK140, vyrobilo se dvanáct tisíc exemplářů.
ČTĚTE TAKÉ: Historie jaguarů XK - bože, díky za motor
Cord 810/812 navržený Gordonem M. Buehrigem vyráběla americká Auburn Automobile v letech 1936 a 1937. Pod kapotou měl vidlicový osmiválec a zpočátku uchvátil veřejnost. Časté poruchy ale zákazníky odrazovaly. Nakonec se vyrobilo pouze tři tisíce těchto vozů ve dvou verzích a automobilka ukončila výrobu.
Ferrari 250GT Lusso bylo jednou z posledních verzí modelu 250, který se vyráběl od poloviny padesátých let. Pininfarinův design si mohli lidé poprvé prohlédnout v roce 1962 na pařížském autosalonu. Na silnici se kromě ladných tvarů auto prezentovalo výkonem 250 koní.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdražší Ferrari GT přijde na 180 milionů korun
Ferrari 250GT SWB, jehož vývoj měli na starosti Giotto Bizzarini a Carlo Chiti, bylo verzí 250GT s rozvorem zkráceným o dvacet centimetrů. To přineslo lepší ovladatelnost díky čemuž auto patřilo mezi nejúspěšnější závodní auta počátku šedesátých let. Poprvé se představilo v roce 1959, vzniklo pouze 176 exemplářů jak pro silniční, tak závodní použití.
Jaguar E-type je dílem designéra Malcolma Sayera. Od premiéry v roce 1961 do ukončení výroby v polovině sedmdesátých let těchto sportovních aut vzniklo v různých verzích přes sedmdesát tisíc. Původní a dodnes nejoceňovanější E-type poháněl šestiválec o objemu 3,8 litru, s nímž dosahoval rychlosti 240 km/h.
Lamborghini Miura navrhl jeden ze členů poroty, Marcello Gandini. Šasi auta se představilo na turínském autosalonu v roce 1965 a přes absenci karoserie přineslo automobilce překvapivé množství objednávek. Karoserie od Gandiniho se ukázala až o pět měsíců později v Ženevě 1966. Počet vyrobených miur dosáhl během šesti let produkce 764 exemplářů.
Lotus Elite představil majitel značky Colin Chapman v roce 1957. Šlo o první Lotus pro běžné silnice a první vůz na světě se samonosnou karoserií z laminátu. Za šest let se prodala asi tisícovka exemplářů auta, jehož návrh stvořil Peter Kirwan-Taylor a na konečném designu se podílel Frank Costin.
ČTĚTE TAKÉ: Historie značky Lotus - přidejte trochu lehkosti
Lotus Elan vznikl v roce 1962 jako roadster, ale o tři roky později britská značka nabídla i kupé. Během následujících jedenácti let si model koupilo přes dvanáct tisíc zákazníků, díky čemuž se stal dosud nejprodávanějším lotusem. Pokus navázat na jeho úspěch druhou generací v devadesátých letech s poháněnou přední nápravou však už nevyšel.
Složení poroty (příklad designérovy práce):
Dennis Adams (Marcos GT) Roy Axe (Sunbeam Rapier, Chrysler Horizon) Paul Bracq (Mercedes-Benz 600, BMW 7 - E23) Ian Callum (Jaguar XF) Russell Carr (Lotus Elise) Steve Crijns (Lotus Evora) Leonardo Fioravanti (Ferrari Dino, Ferrari 308 GTB) Marcello Gandini (Lancia Stratos, Lamborghini Countach, Lamborghini Miura) Giorgetto Giugiaro (Alfa Romeo Alfasud, Audi 80, De Lorean DMC-12, Volkswagen Golf první gen. a spousta dalších) John Heffernan (Aston Martin Vantage) Tom Karen (Reliant Scimitar GTE, Bond Bug) Patrick Le Quément (Renault Twingo první gen., Renault Avantime) Paulo Martin (Fiat 130 Coupé, Peugeot 104, Rolls-Royce Camargue) Gordon Murray (McLaren F1) Ken Okuyama (Ferrari Enzo) Martin Smith (Opel Astra třetí gen., Ford S-Max, Ford Mondeo čtvrtá gen.) Peter Stevens (McLaren F1, Lotus Esprit druhá gen.) Julian Thomson (Lotus Esprit druhá gen., Jaguar XF) Tom Tjaarda (De Tomaso Pantera, Fiat 124 Spider) Oliver Winterbottom (Lotus Elite druhá gen., TVR Tasmin)
Foto: archivy automobilek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.