Jak bezpečně jezdit na sněhu a ledu
13.12.2008 14:00 Původní zpráva
V zimním období si zažije svou soukromou školu smyku snad každý. Stačí jen když pořádně zasněží. Proto se bude hodit pár rad jak své auto ovládat, až se začne chovat jako sáně.
Nejdůležitější jsou tři věci: plně se soustřeďte na jízdu, jezděte plynuleji a dávejte si trojnásobné odstupy od aut, za kterými jedete. V zimě jsou brzdné dráhy až třikrát delší. Pod vrstvou sněhu může být led, který hrozí i ve stínu nebo na větrných místech.
ČTĚTE TAKÉ: Jak připravit auto na zimu
Na sněhu je lepší rozjíždět auto na dvojku, pokud možno co nejplynuleji. Protáčení kol vytváří kluzkou vrstvu, ze které se pak už nemusíte dostat. Řaďte co nejvyšší převodové stupně, aby se kola neprotáčela, a brzděte motorem. V zimě je třeba si osvojit jiné řidičské návyky. Následuje je několik příkladů jak na to.
Brzdění a vyhýbací manévr
Pokud má vaše auto protiblokovací systém brzd ABS, lze ho řídit i při brzdění. Moderní ABS je rychlejší než sebelepší řidič, vyplatí se práci svěřit jemu. Platí to i pro vyhýbací manévr. Pokud se vám v cestě objeví nečekaná překážka, prudce šlápněte na brzdu a řiďte. S auty bez ABS se musí brzdit přerušovaně. Zablokovaná kola fungují jako sáně a moc velký brzdný účinek nemají. Proto je potřeba šlapat na brzdu a ihned ji povolovat, aby kola opět našla ztracenou trakci a pak při šlapání na brzdu postupně vůz zpomalila. Při vyhýbacím manévru s autem bez protiblokovacího systému nejprve zpomalte v rámci možností při jízdě rovně. Brzdění se zatočenými koly by vyvolalo přetáčivý smyk. Pokud není na brzdy čas nebo až se k překážce přiblížíte, sešlápněte spojku, nebrzděte a vyhněte se. Auto dobře zatočí jen když se jeho kola na povrchu volně otáčí, přidání plynu nebo brzdění vyvolá smyk.
Smyk
Základní druhy smyku jsou dva: nedotáčivý a přetáčivý. Drtivá většina u nás jezdících automobilů má přední pohon, takže se pod plynem v kluzké zatáčce chovají nedotáčivě. To znamená, že ji opouštějí směrem ven. Pokud vaše auto začne mířit ze zatáčky, sešlápněte spojku (ať kola získají ztracenou přilnavost) a plynule zatočte. Vůz začne opět zatáčet. Stejně se při nedotáčivém smyku zachová i auto s pohonem zadních kol. Pokud nemá stabilizační systém, pod plynem v zatáčce se naopak chová přetáčivě. To znamená, že záď začne vybočovat a snaží se předběhnout příď, neboli auto zatáčí až moc. Pak je třeba rychle kontrovat volantem (to uděláte instinktivně, protože chcete auto nasměrovat tam, kam má) a opět sešlápnout spojku. Vůz se sám srovná. Když dojde k nejhoršímu a auto dostane takzvané „hodiny“ (točí se dokolečka), opět pomůže sešlápnutá spojka a zdržení se jakýchkoliv manévrů.
Vrstva vody a sněhové bariéry
Spojka řeší i setkání s vyšší vrsvou vody nebo přejíždění sněhových koryt či hrbolů při změně jízdního pruhu. Měnící se povrch pod zrychlujícími koly vozu může auto poslat do smyku. Sešlápněte spojku a držte volant co nejvíce rovně, kolům zůstane maximum trakce a vůz pojede tam, kam má. Přehnanými snahami o řízení můžete akorát vyvolat smyk.
Praktiky zkušených
Zkušenější řidiči si mohou z nedotáčivého smyku pomoci i efektněji. Ruční brzdou u aut s pohonem předních kol, nebo přidáním plynu u vozů s hnanou zadní nápravou. Tím se vyvolá přetáčivost a následným kontrováním volantem a prací s plynem pak přetočené auto srovnají do správného směru. U přetočeného auta s předním pohonem je třeba ke kontra plynule přidat plyn, který ho „vytáhne“ do požadovaného směru. Tyto reakce však vyžadují cvik, učit se je na silnici bývá nebezpečné. Dají se natrénovat třeba na prázdném zasněženém parkovišti. Jde o zábavu, která se vyplatí při řešení kritické situace. Nejlepší je však udělat si kurs pod dohledem instruktora, kde se naučíte nejvíc.
Foto: 1x Tomáš Nosil, 3x Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.