Nové modely se blíží a s nimi nová chuť do života. Přelom roku přinesl švédské automobilce hororovou zápletku. Přízrak General Motors se však definitivně rozplynul a nyní je na vedení Saabu, zda se chytne nabídnuté příležitosti.
Spyker pořídil Saab za cenu aerodynamického tunelu. Jak vidno z tohoto prohlášení, šéf nizozemského výrobce sportovních aut Victor Müller na autosalonu v Ženevě nešetřil přirovnáními. Cenu 400 milionů dolarů (asi 7,5 miliardy korun) si pochvaloval ale vcelku oprávněně. Za vývoj modelů, které jsou připraveny vrátit v následujících měsících a letech švédskou automobilku do hry, by totiž Spyker údajně utratil v přepočtu 26 miliard korun.
Potenciál chystaných novinek Saabu je přitom zjevný i z pohledu poučeného laika. Nový model vyšší střední třídy 9-5 sice stojí na podvozku Opelu Insignia, předloha však představuje daleko nejkomplexnější produkt německé značky posledních let. Svébytný design saabu podpořený chytrými technologiemi z auta patrně neudělá prodejní trhák. Sympatickou volbou pro zákazníky, kteří se chtějí odlišovat, by ovšem být mohl. Výroba Saabu 9-5 má začít ve dvacátém týdnu tohoto roku, na trhu se objeví v létě.
Sázka na odlišnost představuje hlavní devizu Saabu při pokusu navrátit prodeje na úroveň, aby automobilka generovala zisk. Platí to také pro sportovně užitkový model 9-4X, jehož výroba se připravuje v mexické továrně General Motors. Druhá významná novinka přednostně zamíří na americký trh, v Evropě se proto začne prodávat až počátkem následujícího roku.
ČTĚTE TAKÉ: Test Saabu 9-3 Turbo X
Klíčovým modelem ale bude teprve nová generace Saabu 9-3, jejíž příchod je naplánován na rok 2012. Švédská automobilka se bude snažit definitivně odstřihnout od General Motors, s čímž souvisí jak platforma auta, tak motory. Hlavní prodejní bašty Saabu dosud představovalo Švédsko a Spojené státy, kde bodují pohonné jednotky spalující benzin nebo biopalivo E85. Pro skutečný návrat do Evropy ovšem budou zapotřebí moderní turbodiesely, přičemž se údajně uvažuje o tom, že by je mohl dodávat koncern Volkswagen. Nejnovější spykery totiž mají pod kapotou motory Audi.
ČTĚTE TAKÉ: Nový Saab 9-5 se konkurence nebojí
Nikdo nepochybuje o tom, že oživení Saabu bude stát mnoho úsilí. Loni automobilka kvůli vlekoucímu se prodeji poslala na trh mizerných 40 tisíc vozů. Ředitel Saabu Jan Ake Jonsson pro letošek slibuje minimálně padesát tisíc prodaných aut. Nový Saab 9-3 má v roce 2012 přinést nárůst na zhruba 120 tisíc. To by prý mělo stačit automobilce k návratu do zisku. Každopádně teprve s novou generací modelu 9-3 se ukáže, nakolik je Victor Müller schopen ukočírovat několikanásobně větší automobilku, než s jakou měl dosud do činění.
Foto: Saab