<span>Saab 9‑3 Turbo X:</span> návrat černého turba

31. 8. 2008 08:00
Saab 9-3 SportCombi Turbo X
Saab 9-3 SportCombi Turbo X

Všechny saaby z omezené výroční série Turbo X mají speciální černý lak, aerodynamickou sadu a tmavá kola. Půjde o raritu.V přeplňování byl Saab průkopníkem, u pohonu všech kol je to naopak. Tedy bylo. V saabu se objevil jeden z nevyspělejších systémů 4x4 současnosti.

Čím dál vyšší výkony nejsilnějších verzí dnešních automobilů jsou na pohon předních kol příliš. Tento fakt musela vzít na vědomí i tradicionalistická značka Saab, která se silnými auty s pohonem přední nápravy proslavila. Loni na podzim tomu bylo třicet let, kdy na frankfurtském autosalonu představila první přeplňovaný Saab 99 Turbo.

„Ledové“ zadní svítilny vypadají efektně, stejně jako lichoběžníkové koncovky výfuků – zadní poznávací znak verze Turbo X. Na počest tohoto výročí vznikl Saab 9-3 Turbo X. Omezená série nejsilnější verze modelu 9-3 s přeplňovaným šestiválcem 2,8 litru o výkonu 280 koní. Kromě odkazů na minulost se v ní objevil pro budoucnost značky důležitý pohon všech kol. Zatím je dostupný jen v nejvýkonnější 9-3, ale to se brzy změní a k mání bude i ve slabších variantách.

Za normálních okolností systém 4x4 pohání hlavně přední nápravu, na zadní při klidné jízdě a optimálních trakčních podmínkách dodá jen pět až deset procent síly. Pokud se ale přilnavost povrchu zhorší, dokáže dozadu okamžitě přenést teoreticky až sto procent. Ne až když začnou přední kola prokluzovat, ale ještě než by se tak stalo.

V interiéru, jehož tvary inspirovala dávná letecká minulost značky, již je znát věk této generace 9-3. Zadní náprava se totiž automaticky připojuje již po zařazení prvního stupně a celý systém je velmi propracovaný. Řídící jednotka vyhodnocuje údaje z více než dvaceti senzorů ve voze. Jeho rychlost, boční zrychlení, rychlosti otáčení jednotlivých kol, polohu plynového pedálu, míru vybočení od řidičem požadovaného směru a úhel natočení volantu.

Schopnosti saabu s pohonem všech kol posouvá na další úroveň elektronicky řízený zadní diferenciál eLSD, který je však u běžných verzí překvapivě za téměř sedmnáctitisícový příplatek. Chytrý diferenciál dokáže přenést až osmdesát procent síly proudící dozadu na kolo s lepší přilnavostí, navíc autu pomůže v rychle projížděných zatáčkách. Při ostrém průjezdu umí „poslat" více síly na vnější zadní kolo, čímž vůz do zatáčky nasměruje.

Nejrychlejší Saab ročník 2008 se svým dávným předchůdcem 900 Aero, jehož třídílné ráfky inspirovaly designéry nových tmavých kol omezené série Turbo X. Auto najednou mnohem lépe zatáčí, aniž by řidič pocítil náhlé utažení stopy. Pod plynem se zatáčkami dokáže protahovat velmi rychle bez zásahu stabilizačního systému. Zprvu přehnaně tvrdě působící podvozek se s narůstajícím tempem ukáže jako schopný vyrovnat se s nerovnostmi, na kterých neuskakuje, a přehnanou rychlost dokážou dobře stahovat výkonné brzdy.

Skvělý recept na zábavu? Bohužel ne docela. Nejvýkonnější Saab dokáže být velmi rychlý, ale radost z prolétávání krajinou kazí necitlivé řízení, které o přilnavosti předních kol nic neřekne a nedokáže přesně nasměrovat vůz tam, kam řidič chce. Ne že by bylo vyloženě nepřesné, třeba na dálnici je tento Saab velmi stabilním vozem, ale v zatáčkách mu chybí nadšení. Znát je také hmotnost téměř 1,8 tuny, kvůli níž vůz působí těžkopádně.

Motor ze zásob koncernu GM vlastnícího značku Saab je silný a pružný, ale také žíznivý.Dalším problémem může být motor od koncernu GM, kterému značka Saab patří. Sice výkonný, díky maximálnímu točivému momentu 400 Nm dostupnému již od 2150 otáček pružný a s dravým zvukem, ale také žíznivý. Již nekombinuje vysoké výkony s nízkou spotřebou jako jeho vynikající předchůdce, čtyřválec 2,3 litru s jen o 30 koní nižším výkonem 250 k. Naopak, za svou práci si nechá na čerpací stanici tvrdě zaplatit. Deset litrů je minimem, průměrná spotřeba se pohybuje spíše kolem patnácti a při „stíhacích letech" se přiblíží dvaceti.

Podprůměrně velký kufr, zato skladný a s roztomilým madlem dna ve tvaru letadla.Zmíněnou sportřebu i výkony zkoušeného vozu navíc zhoršoval jen průměrný šestistupňový automat - například zrychlení na 100 km/h této verzi trvá o 1,5 sekundy déle než kombi s manuální převodovkou, které jej zvládne pod šest sekund. Automatu nechybí sportovní režim aktivovaný tlačítkem, které trochu nesmyslně nesídlí u páky převodovky, ale na palubní desce. Ani sekvenční režim, ve kterém převodovka jako dnes již jedna z mála naštěstí sama nepřeřadí, lze ovládat také miniaturními tlačítky na volantu. I při jejich použití ale bude vůz s manuální převodovkou ve výsledku rychlejší.

Stupnice tlaku turbodmychadla je opět barevná. Stejně jako u předchůdců.Ať už půjde o kus z omezené série, nebo výchozí model Aero XWD. Unikát Turbo X má metalicky černý lak na počest klasických přeplňovaných saabů, kterých se nejvíce prodalo právě v černé barvě. Od standardních sourozenců se liší také speciální aerodynamickou sadou, unikátními tmavými litými koly s designem připomínajícím kola klasických přeplňovaných saabů, brzdami s většími kotouči, lichoběžníkovými koncovkami výfuků, čalouněním černou kůží, dekoracemi interiéru z imitace karbonu a také tříbarevnou stupnicí ukazatele tlaku turbodmychadla, jakou měli předchůdci.

Po zapnutí zapalování se objeví tato hláška, kterou lze přeložit jako „připraven k odletu“, nebo také „odlepení se“. Tedy manévr, jaký by se svým autem nikdo nechtěl absolvovat.Dalším detailem je také hláška „ready for take off“ (připraven k odletu), objevící se na displeji pod tachometrem po zapnutí zapalování. Věc, kterou by zrovna s autem nikdo nechtěl udělat... V USA a Kanadě místo ní „všechny systémy pracují“, nebo si majitel Turbo X může nechat u svého prodejce tuto hlášku změnit na výpis svého jména a sériového čísla limitovaného vozu. Turbo X lze pořídit ve verzi sedan i kombi.

Celkem bude vyrobeno dva tisíce kusů z omezené série, přičemž české zastoupení dostalo k prodeji pětadvacet. Ty jsou již objednány, ale snaživý zájemce by mohl ještě nějaký kus sehnat například v Německu. Pokud by měl smůlu, může si velmi podobné auto objednat v neomezeném množství. Sice to nebude Turbo X, o svou hlavní výhodu však nepřijde. Skvělý pohon všech kol se zadním diferenciálem, jeden z nejlepších současných. A bude stát skoro o sto padesát tisíc korun méně.

Saab 9-3 SportCombi Turbo X versus konkurenti

modelSaab 9-3 SportCombi
Turbo X
BMW 335xi
Touring
Audi A4 Avant
3,2 FSI quattro tiptronic
délka (mm)4670 4520 4703
šířka (mm)180218171826
výška (mm) 148814181436
rozvor (mm) 26752760 2808
zavazadlový prostor (l) 419450
490
max. výkon (kW)206
225
195
max. točivý moment (Nm)400
400330
max. rychlost (km/h) 240250 250
0-100 km/h (s) 7,4
5,7
6,6
prům. spotřeba (l/100 km) 11,4
9,8
9,2
základní cena (Kč)1 359 000
1 216 113*1 137 013*
*ceny vozů jsou přepočítány dle kurzu eura, stav k 29. 8. 2008
Foto: Karel Šanda

 

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ