TÝDEN.CZ na Ringu: <span>pekelné manévry</span>

28. 9. 2009 08:00
Ford Focus RS a Nissan 370Z: testováno Nürburgringem.
Ford Focus RS a Nissan 370Z: testováno Nürburgringem.

Kdyby slovo kultovní neznělo tak nabubřele, na severní smyčku Nürburgringu by se hodilo naprosto přesně. Žádný jiný okruh totiž neznamená pro automobilové fanoušky tolik. Jak se na něm vyjímají dvě současné novinky, Ford Focus RS a Nissan 370Z?Nissan 370Z a Ford Focus RS dají dohromady 636 koní.

Zatímco nedaleko trůní monstrózní tribuny okruhu formule 1, startující motory a prskající výfuky jim nepatří. Na malém parkovišti o pár stovek metrů dál s vyhlídkou na zříceninu hradu Nürburg začíná vcelku běžný večerní rituál. Nejslavnější okruh Evropy, který má za sebou více než osmdesát let hodně bouřlivé existence, se opět otevírá veřejnosti. Severní smyčka Nürburgringu, Nordschleife, nebo prostě jen Ring.

Parkoviště u okruhu nabízí přehlídku skvostných strojů.Projet Nürburgring... a pak ho projet znovu, o trochu rychleji. Co by byla pro znalce umění třeba cesta do archívu pařížského Louvru a pro gurmány návštěva kuchyně Édouarda de Pomiane, tím je pro fanoušky aut téměř jedenadvacet kilometrů asfaltu vinoucích se pohořím Eifel jižně od Bonnu. Jenomže na tomhle sporáku si můžete usmažit svá vlastní vajíčka. Ford Focus RS a Nissan 370Z jsou pánví, na níž by se neměla připálit.

Ceny za jízdu se během posledních let stále zdražují.Strmá stoupání, nepřehledné horizonty a těžko čitelné kombinace zatáček si svou pověst vysloužily tvrdě. Už necelý rok po otevření při náročném sjezdu k městečku Breidscheid zahynul během Velké ceny Německa patnáctého července 1928 Čechoslovák Čeněk Junek, jehož manželka Eliška rok před tím na této trati triumfovala. Šlo o první smrtelnou nehodu při závodech a zdaleka ne poslední. Slavný pilot formule 1 Jackie Stewart později Nürburgring nazval Zeleným peklem. Ujalo se to.

Názvy zatáček na Ringu fanoušci znají nazpaměť.Tak to chodilo dříve. Nyní si dojdete do pokladny zaplatit 22 eur za jedno kolo (nebo třeba 390 eur za pětadvacet kol), přijedete na start, závora se zvedne. Několik desítek metrů mezi kužely a Ring je váš. Tedy ne tak docela. Během prvních dvou set metrů sice předjedete kabriolet peugeot jedoucí vyhlídkovou osmdesátkou, nicméně v následující vteřině se kolem přežene více než dvojnásobnou rychlostí Porsche 911 GT3 RS. Na to, že se tu nezávodí, se řidič při sledování provozu má co otáčet. Nemluvě o sledování extrémně náročné trati - ještě, že je to jednosměrka.

Focusu RS pomáhá turbodmychadlo, Nissan žene vidlicový šestiválec.Ford Focus RS je v současnosti nejvýkonnějším ostrým hatchbackem - 305 koní a přeplňovaný benzinový pětiválec o objemu 2,5 litru. Nissan 370Z má 331 koní a jeho vidlicový šestiválec o objemu 3,7 litru posílá na silnici vše prostřednictvím zadních kol. Cena obou vozů, jejichž řízení má přinášet zábavu, začíná na milionu korun. Jenomže: když se Phil Hill jako první na Nürburgringu dostal pod čas devíti minut za jeden okruh (rok 1961, formule Ferrari 156), byla to velká sláva. Dnes to současná "obyčejná auta" Focus RS a Nissan 370Z v rukou nejlepších jezdců zvládají za osm a půl minuty.

Dirk Densing z Fordu zná nejostřejší focus velmi dobře.Není na místě během veřejných jízd soupeřit s ručičkami stopek; pokud je policisté při zkoumání nehody v autě najdou, pochopení u nich nenajdete. Ale nechat v dlouhých kopcích rozburácet šestiválec Nissanu naplno nebo si mezi zatáčkami vychutnat práskání výfuků Focusu RS, to je jiná. Náročný okruh výrazně pomůže k poznávání auta, protože je na něm navzdory rušnému provozu místa dost.

Pro Nissan 370Z je Ring to pravé místo na předvedení schopností.Nikde jinde tak nedoceníte novinku Nissanu 370Z, která při podřazování přesně dávkuje meziplyny, díky nimž máte na výjezdu ze zatáčky na zadních kolech právě tolik točivého momentu, kolik je třeba. "Každému za volantem to dodává pocit, že je lepší řidič," podotýká šéfkonstruktér 370Z Masaki Tamura. Je těžké mu oponovat. A nikde jinde nezjistíte, že i ve stoosmdesátce podvozek Fordu Focus RS precizně kopíruje terénní nerovnosti, aniž by s nimi měl sebemenší potíže, a v zatáčkách se nenaklání. "Naladili jsme vůz tak, že jeho náklony odpovídají nastavení Focusu WRC na asfalt v roce 2006," říká Dirk Densing, hlavní konstruktér týmu RS ve Fordu.

Stejně tak jízda po Ringu pomůže k přehodnocení vlastních řidičských schopností. Soustředit se na každou z více než sedmdesáti zatáček dá zabrat. A i kdyby k sebezpytování nepřispěla náročná povaha trati, Fiat Coupé "opřený" o svodidla na pátém kilometru vám zvedne nohu z plynu. Když zdoláte první kolo bez úhony, necháte brzdy a pneumatiky trochu odpočinout. A teď znovu? Smůla. Zavřeno. Havárie na trati.

Fanoušci si to u Ringu užívají, třeba tady v zatáčce Brünnchen.Parkoviště u severní smyčky má své kouzlo. Desítky různých variací na rychlá porsche a bavoráky doplňují lotusy, občas je vidět ferrari, lamborghini či britské TVR. Že nejde o pouhou přehlídku peněz, dokládají i dva na zdejší poměry "levné" vozy s českými značkami. Okolo Focusu RS se záhy shromáždí skupinka diskutérů oceňujících jeho agresivní vzhled, ani 370Z neujde pochvalným komentářům týkajících se nižší hmotnosti oproti předchozí generaci.

Na Ringu je občas provoz. Tohle je ale zcela běžná situace.Kultovní status Nürburgringu nevznikl za pomoci reklamy. Nordschleife představuje jeden z těch extrémně náročných dlouhých okruhů, jakým byla kdysi třeba sicilská Targa Florio; dnešní pětikilometrová kolečka se s tím nedají porovnávat. Společně s jižní smyčkou měřil ve dvacátých letech Nürburgring bezmála třicet kilometrů. A zatímco na Sicílii dnes musíte kličkovat mezi městečky a vesnicemi, abyste rekonstruovali alespoň přibližnou podobu trati, v okolí Nürburgu máte minulost motoristického sportu jako na talíři.

Pořadatelé jsou všude okolo okruhu a neunikne jim nic.S legendárním charakterem trati souznějí názvy jednotlivých úseků a zatáček jako je Flugplatz, Fuchsröhre, Schwalbenschwanz či Caracciola-Karussell. Své místo, na něž nikdy nezapomene, má na Nordschleife také Niki Lauda, po jehož děsivém tanci v plamenech v roce 1976 severní smyčku definitivně opustila formule 1. Té mírné levotočivé zatáčce před Bergwerkem se prý dnes občas říká Grill Kurve.

Jestli je na Nordschleife otevřeno, zjistíte na internetu.Odtahovka odvezla havarovaný fiat, trať je opět otevřená. Těsně před závorou však jeden z pořadatelů naznačuje řidiči Opelu Calibra, že ho na trať kvůli obřímu výfuku nepustí. Příliš decibelů. Kamery i traťoví maršálové sledují i chování jezdců na trati a prohřešky trestají zákazem dalších jízd. A v nedalekém městečku Adenau donedávna visel na policejní stanici seznam legendárních zatáček, k nimž vyjíždějí kvůli nehodám policisté nejčastěji.

Vysokým obrubníkům je často dobré se vyhnout.Zkoumání auta, okruhu i vlastních schopností pokračuje. Vyžaduje značnou dávku odvahy držet plyn na podlaze. Výkon přesahující tři sta koní znamená v kombinaci s hmotností kolem 1,5 tuny akceleraci, která dokáže člověka pořádně zatlačit do sedačky. Focus RS umí sprint z nuly na stovku za 5,9 sekundy, 370Z je ještě o šest desetin rychlejší. Také pružné zrychlení obě auta zvládají famózně.

Když sjíždíte z Ringu, občas si vystojíte krátkou frontu.Focus RS táhne skvostně od nízkých otáček, Nissan 370Z zase vydrží déle a ve vrcholných sedmi tisících otáčkách přijde vhod jeho vyšší výkon. A u obou žasnete, jak velká jim v porovnání s vaší odvahou zbývá rezerva. Maximální rychlost 263 km/h, respektive elektronicky omezených 250 km/h, si však na tomto okruhu nevyzkoušíte. 

ČTĚTE TAKÉ: Testy sportovních aut podle TÝDEN.CZ

Druhé kolo je za vámi a těšíte se na další. Okruh, jehož propady a až šestnáctiprocentní stoupání zahrnují převýšení 300 metrů, během roku zdaleka nežije pouze jízdami pro veřejnost. Konají se zde závody včetně náročné čtyřiadvacetihodinovky, automobilky na okruhu běžně testují své nové modely.

ČTĚTE TAKÉ: Poprvé za volantem Fordu Focus RS

Ford Focus RS a Nissan 370Z: testováno Nürburgringem.Pneumatiky se drží statečně, na brzdách není nápor znát ani trochu, na rozdíl od řidičů, kteří však mají možnost odpočinout si v nürburské restauraci Pistenklause, kterou nejspíš navštívil i Stefan Beloff - ten, který byl v roce 1983 se speciálem Porsche 956 s časem 6:11 dosud na Ringu nejrychlejší. Tak jako tak, zítra se závora na Nordschleife zvedne zase. A on-line deník TÝDEN.CZ u toho bude.

Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ