Vše, co jste nechtěli vědět o Focusu RS
29.01.2009 08:00 Původní zpráva
Varování: Tento článek může obsahovat informace obyčejným smrtelníkům nesrozumitelné. Anebo vás zajímá, jak tlusté stabilizátory má novinka od Fordu?
První sériový exemplář Focusu RS sjel z montážní linky minulý týden. Než se na český trh na přelomu dubna a května auto dostane, fanoušci mohou přemýšlet o jeho podrobných údajích. Ty hlavní jsou po homologaci ještě o kousek nadějnější než dříve: výkon přeplňovaného pětiválce o objemu 2,5 litru činí 305 koní v 6500 otáčkách za minutu, maximální točivý moment dosahuje 440 newtonmetrů od 2300 do 4500 ot./min.
Téměř stovka konstruktérů pracovala ve vývojovém středisku Fordu v německých Cáchách na tom, aby se Focus RS na silnici neztrapnil. Už jen z tohoto faktu vyplývá, že nejde jen o „vytuněnou" verzi ST, která je nejrychlejším focusem v současné nabídce značky.
ČTĚTE TAKÉ: Test Fordu Focus ST
Největší pochybnosti bude až do premiéry vzbuzovat zvolený pohon předních kol. Zatím totiž žádná předokolka se sportovními ambicemi nedokázala tuto metu úspěšně pokořit (Oldsmobile Toronado se nepočítá mezi sportovní). „Pohon všech kol přidává náklady, hmotnost, auto má větší setrvačnost a spotřebuje víc paliva," tvrdí hlavní konstruktér Focusu RS Dirk Densing a dodává, „Auta s pohonem předních kol navíc nabízejí preciznější a plynulejší reakce řízení než čtyřkolky."
Focus RS se od ST odlišuje v mnoha směrech. A nejen tím, že jeho turbodmychadlo Borg Warner K16 pracuje s dvojnásobným tlakem 1,4 baru. „To, že jsme s velkým turbodmychadlem a maximálním točivým momentem 440 Nm dosáhli silného zátahu od nízkých otáček, považujeme za velký úspěch. Takové chování byste před pár lety našli jen mezi supersporty," říká Len Urwin, manažer pro pohonné jednotky.
Focus RS by měl být stabilnější než již dost stabilní ST. Jeho rozchod kol se totiž o čtyři centimetry rozšířil, zatímco nově naladěný podvozek je o dva centimetry blíže k zemi. Vypořádat se se zatáčkami by měly pomoci rovněž o 24 milimetrů silnější stabilizátory.
ČTĚTE TAKÉ: Ďábelský Focus RS překročí 260 km/h
S přenosem točivého momentu do řízení (což je nešvar aut s pohonem předních kol a značným točivým momentem) pomůže vynález nazvaný RevoKnuckle. Ve Fordu na něm pracují od roku 2001 a původně jej zamýšleli využít v předokolkách se silnými turbodiesely. Místo vzpěr MacPherson používaných běžně pro zavěšení předních kol vytvořili ve Fordu složitější mechanismus. Ten dovoluje větší rozsah nastavení geometrie (je tak napůl cestě k zavěšení dvojitými lichoběžníky), a tím pádem údajně minimální ovlivňování řízení silami od kol.
Stejně tak u Fordu zapracovali na elektrické kontrole stability. „V některých autech ESP omezuje zábavu za volantem, protože se tím výrobce snaží maskovat slabiny podvozku," uvádí Dirk Densing. Tým konstruktérů se proto snažil naladit systém tak, aby zasahoval co nejpozději. Jeho intervence jsou navíc krátké, netýkají se omezování výkonu motoru - jen občas zasáhnou brzdy. „S autem se během testů najelo kolem osmi tisíc kilometrů na severní smyčce Nürburgringu a naši konstruktéři byli stejně rychlí se zapnutým ESP jako s vypnutým," dodává Densing.
FOTOGALERIE: Ford Focus RS
Fanoušci rychlých aut se mají na co těšit. Ford Focus RS navíc váží uměřených 1467 kilogramů (jen o 75 kg víc než třídveřový Focus ST), má ďábelsky rychlé řízení s 2,32 otáčky od dorazu k dorazu a větší, dvaašedesátilitrovou palivovou nádrž. Z nuly na stovku akceleruje za 5,9 sekundy a ze stovky na nulu zastaví na 34,8 metru. Jeho devatenáctipalcové pneumatiky jsou dělané na míru a spotřebuje 9,4 litru benzinu na sto kilometrů.
Foto: Ford
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.